Artikel top billede

Så vilde er asiatiske familier med gadgets

Asiaterne er på mange punkter anderledes end europæerne, blandt andet i deres måde at være socialt forbundne. De er derfor helt vilde med gadgets og har masser af dem.

Computerworld News Service: Asiatiske familier kan rigtig godt lide gadgets, konkluderer en ny undersøgelse fra Microsoft om 'familier og teknologi i 2011'.

Resultaterne viser, at den nære familie til mere end en tredjedel af respondenterne ejer mere end syv gadgets.

Omkring 36 procent af filippinerne og 34 procent af singaporeanerne ejer mere end 10 elektroniske gadgets, hvilket ifølge Microsoft vidner om deres forkærlighed for at være socialt forbundne.

86 procent af deltagerne i undersøgelsen siger, at teknologi har en positiv indflydelse på deres familiesammenhold, og 16 procent vurderer teknologiens effekt på familien som "meget positiv".

"Rapporten viser, at teknologi er blevet en fast bestanddel af vores dagligdag. Asiatiske familier tror i høj grad på, at teknologi kan hjælpe dem med at kommunikere bedre, og det er tydeligt at se på adaptionen, at alle, lige fra de helt unge og til bedsteforældrene, synes, at teknologien er blevet nemmere at bruge," siger John Fernandes, der er chef for marketing og operations hos Microsoft Singapore.

Bedre familiesammenhold

Forbedret familiesammenhold ligger højt på agendaen for folk i Asien og Stillehavsområdet, hvor 69 procent af respondenterne fortæller, at de vil lære et familiemedlem at bruge internettet, så de kan "holde jævnlig kontakt."

46 procent af respondenterne i regionen siger, at de vil bruge mindst 15-30 minutter om dagen på at snakke og holde kontakten med familiemedlemmer i ferietiden.

81 procent af folk fra Singapore bruger teknologi til at holde kontakt med familie og venner i udlandet, og 28 procent af respondenterne fra samme by bruger e-mail, chat, sociale netværk og videochat til at holde kontakten.

"Resultaterne viser, at den almindelige antagelse om, at teknologi har en negativ effekt på familiesammenholdet, ikke passer. Globaliseringen af verdensøkonomien har spredt mange familier over store områder, men hos Microsoft holder vi fokus på at levere teknologi, der gør det nemme for familier at holde sammen," siger John Fernandes.

"Værktøjer som Windows Live Messenger, SkyDrive og Photo Gallery gør det nemt at dele opdateringer med sine kære. Og med de stadige forbedringer i videochat til telefoner og pc'er med Windows, så ligger den dag ikke ret langt borte, hvor vi vil tale med hinanden ansigt til ansigt på daglig basis."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere