Axapta-rekordordre til Columbus og Aston

De to selskaber skal installere ERP-systemet Axapta i den verdensomspændende koncern Esselte. Når jobbet er udført, vil systemet have 3000 brugere.

IT-husene Columbus IT Partner og Aston Business Solutions har fået den hidtil største ordre på økonomistyringssystemet (ERP) Axapta i hus.

Ordren kommer fra kæmpen indenfor kontorartikler Esselte, som vil have systemet op at køre i sine virksomheder verden over.

Når Axapta er installeret, vil 3000 Esselte-ansatte bruge det.

Dermed kan WM-data ikke længere bryste sig af at være indehaver af den største Axapta-ordre , som gik til dørproducenten West Wood, hvor systemet nu har 600 brugere.

Microsoft hovedkraften

Microsoft Business Solutions har været hovedkraften i at få ordren hjem.

Ordren har ifølge Computerworld Onlines oplysninger en værdi på mellem 60-80 millioner kroner.

Columbus IT Partner skal primært installere og rådgive om ERP-systemet i Rusland og Europa, mens Aston især skal tage sig af den del af Esselte-koncernen, som ligger i Amerika.

- Ordren kommer til at betyde, at vi får et bedre 2003, end ellers ville have fået. Men i virkeligheden vil det først virkeligt kunne mærkes i 2004 og 2005, siger informationschef i Aston, Kim Ege Møller.

Ingen af de involverede selskaber vil komme nærmere ind på, hvad de regner med at tjene på ordren. Fra det børsnoterede Columbus fortæller forretningsudviklingsdirektør Jan Bitterhoff:

- Det kommer ikke til at betyde noget ekstraordinært for forretningens økonomi. Det, der er lidt nyt, er, at kunden er stor, og vi er så mange parter involveret i det.

Ud over Microsoft Business Solutions, Aston og Columbus er britiske Ebecs involveret i ordren. Ebecs leverer et systemmodul til projektet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job