Få svar på dine spørgsmål om ny smartphone-skat

I tvivl om bruttolønsordning, fri telefon, ægtefællerabat? Stil konkrete spørgsmål til den nye smartphone-skat her.

Artikel top billede

Efter at have været en tur i den politiske vridemaskine er lovforslaget om Danmarks nye smartphone-skat nu på plads, hvilket du kan læse mere om her.

Revisor Niels Sonne fra Deloitte fortæller, at det langt hen af vejen er blevet som forudset.

"Det er nu soleklart, at beskatningen dækker telefoni i bred forstand, herunder smartphones, betalt af arbejdsgiveren," siger han.

Således omfatter beskatning af fri telefon fastnet- og mobiltelefoni samt datakommunikation i form af bredbåndsforbindelser.

Konkret vil det sige abonnementsudgifter, samtaleudgifter, selve telefonapparatet samt traditionelle telefon-serviceydelser og etableringsudgifter, oplyser Niels Sonne.

Faktiske udgifter ligegyldige

Fra 1 januar 2012 beskattes man med et fast beløb på 2.500 kroner, uansat hvad de faktiske udgifter har været for smartphonen med videre.

Ifølge Niels Sonne gælder de 2.500 kroner per person og ikke per husstand.

"Det vil sige begge ægtefæller skal beskattes, hvis de fra hver deres arbejdsgiver har betalt telefoni eller internet," forklarer Niels Sonne.

Dog bibeholdes en ægtefællerabat, som blev indført under multimedieskatten.

Den betyder, at hvis begge ægtefæller får fri telefon, gives der - på årsopgørelsen - et nedslag på 25 procent per ægtefælle, dog således at der samlet sker beskatning af minimum 3.300 kroner per år for ægtefællerne.

Skattefrihed for computere 
Visse ting friholdes dog for skat.

Det gælder eksempelvis arbejdsgiverbetalt internetforbindelse, altså såfremt man ikke får telefon med, hvis medarbejderen via forbindelsen har adgang til arbejdsgivers netværk.

"Det er en forudsætning, at medarbejderen har adgang til stort set de samme funktioner eller dokumenter som på arbejdspladsen," forklarer Niels Sonne.

Også computere friholdes for skat.

Det sker, hvis arbejdsgiveren stiller en computer med sædvanligt tilbehør til rådighed til brug for arbejdet.

"Det bliver således igen muligt at tage en arbejdscomputer med hjem - uden at rådigheden medfører beskatning," forklarer Deloitte-revisoren.

Ved sædvanligt tilbehør forstås almindeligt forekommende tilbehør til en computer såsom skærm, software, printer med videre af almindelig størrelse og standard.

Computere og tilbehør, der udelukkende er til privat brug, hvor der slet ikke er en arbejdsmæssig begrundelse, samt udstyr, der stilles til rådighed direkte for den øvrige husstands private benyttelse, skal derimod beskattes.

Bruttolønsordning forsvinder

Bruttolønsordningen forsvinder, så man igen skal beskattes af computere med tilbehør, som er stillet til rådighed via arbejdsgiver, hvis der samtidig er aftalt en lønreduktion eller lignende.

"Hvis medarbejderen accepterer en lavere løn for at få stillet en computer til rådighed, er der en formodning om, at computeren i overvejende grad stilles til rådighed for privat brug," forklarer Niels Sonne.

Lovforslaget er nu i en høringsfase, og der er fortsat lidt uklarheder omkring overgangsordninger for dem der har eller er igang med forskellige typer af bruttolønsordninger, oplyser Niels Sonne.

Har du spørgsmål til den nye skat, kan du stille dem i debat-feltet herunder.

Så vil revisor Niels Sonne fra Deloitte udvælge og svare på de mest principielle spørgsmål.

Læs også:

Aftale på plads: Nu er det slut med [b]multimedieskat

Smartphone-skatten kommer: Nu skal du snart betale

Skatteministeren: Derfor indfører jeg smartphone-skat

Mobil-skat er stadig et misfoster trods ny sminke

Sådan bliver du ramt af ny smartphone-skat[/b]

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S