IT Factory genopstår efter konkurs

Internationale investorer har købt alle aktiviteter ud af IT Factorys konkursbo, og Lotus Notes-udvikleren genopstår nu uden de store forandringer. Administrerende direktør Stein Bagger lover dog, at selskabet om få måneder vil offentliggøre en revolutionerende strategi.

Den danske Notes-udvikler IT Factory har igen formået at overleve et truende kollaps og genopstår nu efter at internationalt baserede investorer har købt alle aktiviteter ud af selskabets konkursbo.

IT Factory gik ellers konkurs for to måneder siden - et år efter hovedinvestoren 2M Invests konkurs. Samtlige 50 medarbejdere stod til fyring, men de fleste af dem er nu tilbage i firmaet.

Også administrerende direktør, Stein Bagger, fortsætter, mens den tidligere CSC- og EDS-direktør Asger Jensby bliver ny bestyrelsesformand.

Nye aftaler snart på plads

- Selskabet er oppe at flyve igen, og om to måneder er vi klar med nogle nye aftaler, som er ret revolutionerende, siger Stein Bagger til Computerworld Online.

Han vil ikke sige meget om den nye strategi, men røber, at den nuværende globale og økonomiske situation kræver, at selskabet griber tingene anderledes an.

- Vi har afprøvet strategien i Centraleuropa og USA, og de aftaler skal vi nu have lukket, siger Stein Bagger.

Det er anden gang, at IT Factory er startet på en frisk. Sidste år parkerede IT Factory en milliongæld i selskabet Oldco, der skulle få penge, når det nye IT Factory fik overskud. Det endte i stedet med konkursen for to måneder siden.

I den seneste rekonstruktion er alle forbindelser til det gamle IT Factory og Oldco kappet, oplyser Stein Bagger. Kreditorerne, der blandt andet tæller Amagerbanken, er dermed endegyldigt gået glip af deres penge.

- Hvis vores investorer skulle skyde penge i det, ville de ikke have relation til det tidligere selskab, siger han.

Stein Bagger mener faktisk, at konkursen ikke har haft den store indflydelse på IT Factory.

- Butikken har givet overskud siden januar 2002, og 80 til 90 procent af vores omsætning kommer fra eksport, så vi er ikke særligt berørte af den situation, som vi har været i. Der har været en down-periode, hvor kunderne ikke kunne få den service, de skulle have, men vi er heldige, at det er foregået i sommerperioden, siger han.

IT Factory blev stiftet i Danmark i juli 1997 med det formål at udvikle software til Lotus Notes/Domino-platformen. Siden er også produkter til Microsoft Exchange kommet til.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere