Dansk distributør vil på top 3 i Norge

Boston Distribution åbner et selskab i Norge og forventer at være blandt de tre største inden for forbrugerelektronik senest om tre år. Selskabet opererer i forvejen i Danmark og Sverige.

Den danske distributør af forbrugerelektronik Boston Distribution udvider med åbningen af et selskab i Norge sin dækning til hele Skandinavien.

Målet er at blive blandt de tre største distributører inden for forbrugerelektronikken i løbet af de kommende tre år, siger administrerende direktør Christian Banzhaf.

Boston åbnede sit svenske selskab for knap fire år siden, og det betegner han som en succes.

Samlet omsætter Boston-koncernen for 330 millioner kroner om året, og Christian Banzhaf forventer at runde den halve milliard i omsætning næste år.

Selskabet har givet overskud siden starten for 11 år siden, oplyser direktøren. Men satsningen i Norge skal Boston opnå synergieffekter ved at dække hele Skandinavien.

- Det nordiske marked har udviklet sig sådan, at flere og flere producenter ser det nordiske marked som et samlet marked. En del kunder er samtidig også ved at blive nordiske. For at vi kan opnå synergi i denne udvikling, er det selvfølgelig vigtigt, at vi er til stede på de samme markeder, som vores partnere efterspørger, siger Christian Banzhaf.

Boston Distribution har flere end 3000 kunder i Danmark og Sverige, oplyser selskabet.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS