AT&T beskyldes for svindel

Det amerikanske teleselskab AT&T får sine anklager om svindel med priserne på telefonsamtaler hos konkurrenten Worldcom tilbage i synet. Nogen af AT&T ?s forretningsforbindelser beskylder nu selskabet for at bruge lignende luskede metoder.

Der er krig på kniven på det amerikanske telemarked, og nu fyger nye beskyldninger for svindel gennem luften. Denne gang er det teleselskabet AT&T, der får sin egen medicin at smage.

AT&T beskyldte tidligere på sommeren Worldcom, som i dag går under navnet MCI, for ni års svindel med sine grossistafregning til andre teleselskaber.

Worldcom sender ifølge sine konkurrenter langdistancesamtaler mellem de amerikanske stater omkring små lokale teleselskaber. På den måde slipper selskabet for at betale de takster, store regionale selskaber kræver og i stedet kun punge ud med lokaltakster.

Nu anklager to teleselskaber i Alaska og Mexico AT&T for selv at bruge lignende metoder for at opnå lavere priser, skriver The Wall Street Journal.

AT&T fifler med priserne for brug af andre selskabers telenet ved at sende samtaler ud af landet og gennem Mexico eller Canada, så samtalerne ligner fjernopkald, selvom de ikke er det..

Der bliver ikke sat beløb på svindlens omfang.

AT&T benægter, at selskabet har gjort noget ulovligt på linje med Worldcoms - ifølge AT&T - overlagte svindel.

Justitsministeriet undersøger nu anklagerne mod MCI, men selskabets har netop meldt ud, at en intern undersøgelse ikke viser tegn på planlagt fusk.

Sidste år blev Worlcom afsløret i at have pumpet sine regnskaber med 72 milliarder kroner. Selskabet venter at træde ud af sin efterfølgende betalingsstandsning til efteråret.

Men konkurrenter som TDC-ejeren SBC, AT&T og Verizon prøver ihærdigt på at stoppe firmaet fra at vende tilbage. De er dels vrede over, Worldcom kun skal betale fem milliarder kroner i erstatning for svindlen, og samtidig er der en konkurrent mindre på markedet, hvis de kan knække halsen på Worldcom.

KMD A/S

AI Engineer

Nordjylland

Jyske Bank

Senior Informationsarkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S