Større bøder for piratkopiering

Erstatningskravet for ulovlig kopiering af film og musik får et hak op. Internetudbydere kræver nu penge for at hjælpe Antipiratgruppen med at fange piratkopister, og den ekstra udgift bliver lagt oven i bøden.

Antipiratgruppen bebudede for nylig begyndelsen på en klapjagt på almindelige brugeres piratkopiering, og nu bliver der også skruet op for bødestraffen, når gruppen fanger kopieringssyndere.

Internetudbyderne, som hjælper Antipiratgruppen med at sætte navne i synderegistret, vil til at have penge for assistancen. Derfor bliver bøderne større, skriver Politiken.

- Det er klart, at får vi større udgifter i forbindelse med at finde frem til synderne, så bliver disse udgifter af os betragtet som et udlæg og ført videre i vores erstatningskrav, siger advokat for Antipiratgruppen, Torben Steffensen, til avisen.

Han kan endnu ikke sige, hvor meget bøderne stiger, da internetudbyderne ikke har meldt prisen ud endnu.

Udbyderne hjælper gruppen med at føje de fysiske adresser på piratkopisterne til de IP-adresser, gruppen har sporet i jagten på ulovlig kopiering. Det er TDC, Tele2, Tiscali og Cybercity, som nu kræver betaling for den service.

I juli ændrede Antipiratgruppen taktik fra især at koncentrere sig om fangsten af store fisk til at fange både store og små, som ulovligt henter musik og film på internettet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S