Protego taber fogedsag

Det danske sikkerhedsselskab Protego har tabt en fogedsag om brug af software til sit tidligere familiemedlem, amerikanske Vigilante. Trods nederlaget mener Protegos direktør, at afgørelsen kan blive til fordel for selskabet.

IT-sikkerhedsfirmaet Protego har tabt en sag i fogedretten, hvor selskabet blev beskyldt for uretmæssig brug af amerikanske Vigilantes kildekoder til software.

De to selskaber var tidligere en del af samme familie under navnet Vigilante. Selskabet gik konkurs i sommeren 2002, hvorefter medarbejderne forsatte den danske forretning under navnet Protego. De amerikanske investorer startede et nyt Vigilante af de gamle rester.

Selskaberne tørnede sammen igen i april måned, da Vigilante fik en kendelse til at ransage Protego på baggrund af anklagerne, og siden satte selskaberne så hinanden stævne i fogedretten.

Det amerikanske Vigilante mente, at Protego tog kildekoder til software med sig, da selskabet opstod af Vigilantes danske konkursbo, og brugte dem, selv om Vigilante havde rettighederne.

Fogedrettens har nu slået fast, at Protego havde koderne med sig, men der er ifølge administrerende direktør Viggo Janum ikke fremført beviser for, at det danske sikkerhedsselskab rent faktisk har brugt dem. Så kendelsen lyder dybest set på, at Protego ikke må bruge koderne.

Ifølge Viggo Janum, overrasker kendelsen ikke selskabet.

- Den fortæller jo ikke noget, vi ikke vidste fra dag ét, siger direktøren.

Han forklarer selskabets mulighed for at misbruge koderne med, at det overtog computere fra det gamle Vigilante. Koderne lå i computerne, men ifølge direktøren blev de slettet, kort efter Protego gik i luften.

På trods af at selskabet tabte sagen, spår Viggo Janum, at det ikke skader forretningen. Tværtimod kan den få en positiv effekt, mener han.

- Der er mange potentielle kunder, som har afventet en afslutning på sagen. Dem tror jeg, vi kommer til at se mere til nu. Derfor er der mulighed for positive konsekvenser, siger han.

Det gamle Vigilante blev oprindelig stiftet af Ulf Munkedal og Lars Neupart. Siden var hovedejeren Michael Mathisens 2M Invest, som rev Vigilante med i faldet, da det gik konkurs sidste sommer.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS