Dansk fiber-fabrik fyrer 200

Endnu en benhård nedskæringsrunde i fiberoptikfabrikken OFS Fitel Danmark bringer antallet af ansatte ned fra 300 til 100. Fabrikken er nu kun en skygge af af den forretning, som for under to år siden gav 1,4 milliarder kroner i overskud.

Før sommerferien blev der igen uddelt fyresedler på den fiberoptiske fabrik i Brøndby, OFS Fitel Denmark, som ejes af japanske Furukawa Electric. Denne gang sagde fabrikken farvel til 200 af de 300 ansatte, mens der i efteråret blev fyret omkring 120.

Dermed er der kun 100 ansatte tilbage på fabrikken, som lige som resten af den fiberoptiske branche er hårdt ramt af overproduktion og krisen i telebranchen, som får teleselskaberne til at holde igen med investeringerne.

- De 100 ansatte passer til det, vi laver i dag, siger Gudmund Knudsen, administrerende direktør for OFS Fitel Danmark.

Fra storhed til frit fald

Fabrikken var et af den tidligere ejer, amerikanske Lucent Technologies', flagskibe og skabte stor omtale herhjemme, da en ny produktslinie blev indviet i 2000. Dengang var 700 ansat i produktionen af de optiske fibre, som teleselskaberne bruger i deres højhastighedsnetværk.

Siden er der dog blevet langt mere stille om fabrikken, som skiftede ejer til japanske Furukawa Electric i slutningen af 2001. Markedet for fiberoptik er styrtdykket lige siden.

- Det sætter selvfølgelig sit præg på os allesammen og vores hverdag, men der er jo også en udfordring i det, siger Gudmund Knudsen.

I forrige måned afleverede OFS Fitel Danmark et årsregnskab, der viste, at fabrikken havde tabt 105 millioner kroner på halvandet år. Et tal der står i skærende kontrast til resultatet fra det foregående regnskabsår, hvor boomet i efterspørgslen på fiberoptik gav et overskud på 1,4 milliarder kroner.

Gudmund Knudsen vil ikke give noget bud på, hvordan årsresultatet for den stærkt decimerede danske forretning kommer til at se ud.

Fordobler tabs-forventningerne

Furukawa Electric, som købte hele Lucent Technologies fiberoptik-forretning for to år siden, har netop udsendt en kvartalsmeddelelse, hvori man mere end fordobler det forventede tabstal på koncernniveau til fire milliarder kroner for hele 2003.

Derfor forsøger Furukawa at tilpasse forretningen yderligere. En fabrik i Brasilien lukkes og der skal foretages yderligere nedskæringer i den amerikanske forretning. OFS Fitel bebuder også nedskæringer på den danske fabrik, men Gudmund Knudsen understreger, at den danske forretning allerede er blevet tilpasset med den seneste fyringsrunde.




IT-JOB

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Netcompany A/S

IT Consultant

Netcompany A/S

Managing Architect
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere