Simcorp nedjusterer forventningerne

Simcorp, som udvikler software til finansverdenen, har nedjusteret forventningerne til årets resultat. Ordretilgangen er svagere end forventet, for trods stor interesse halter det med de faktiske investeringer.

Softwareselskabet Simcorp nedjusterer sin indtjening for indeværende regnskabsår med næsten en tredjedel.

Selskabet reducerer forventningen til omsætningen med 70 millioner kroner til i alt 505 millioner kroner, og forventer et resultat før skat, der lander 25 millioner kroner lavere end forventet, på i alt 40 millioner kroner for året.

Det sker efter et skuffende andet kvartal, der viser et minus på en million kroner mod et overskud på 18 millioner kroner i samme periode sidste år. Nettoomsætningen i kvartalet var på 116 milllioner kroner.

Simcorp forklarer de dårlige udsigter med en svag markedsudvikling i andet kvartal når det gælder tilgangen af nye kunder.

Til gengæld har de eksisterende kunder tegnet sig for en masse vedligeholdelsesarbejde. Denne forretningsdel har set en stigning på 20 procent i indeværende kvartal.

Ifølge Simcorp er der stadig interesse for at forny IT-systemer inden for finansverdenen, men det halter med de faktiske investeringer. En række påtrængende systemopdateringer bliver simpelthen udskudt på blandt andet investment management-området, forklarer selskabet.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S