Salg af Java-spil hitter

Sommeren har været god for udbyderne af Java-spil til mobiltelefoner. Det lille firma Sandager Small Games har på to måneder solgt over 50.000 spil til typisk 20-30 kroner stykket.

De unge mobilkunder har fået øjnene op for, at der er muligheder ud over de traditionelle, meget simple spil, der følger med, når man køber en mobiltelefon.

Det lille firma Sandager Small Games på Frederiksberg i København melder om en forrygende sommer med en markant vækst i salget af Java-spil.

I juni måned blev der faktureret 23.000 solgte Java-spil, mens tallene for juli foreløbig tegner til et salg på 30.000 spil til typisk mellem 20 og 30 kroner per styk.

Egen spilportal

Sandager Small Games udvikler og distribuerer spil til forskellige indholdstjenester og teleselskaber, som sælger spillene direkte til kunderne. Derudover har firmaet sin egen spil-portal, games2go.dk.

En tredjedel af salget sker i Danmark, mens resten går til udenlandske samarbejdspartnere - herunder verdens største mobilselskab, Vodafone.

I Danmark har Sandager Small Games henover sommeren kørt kampagner i formiddagsaviserne B.T. og Ekstra Bladet samt i kuponkataloger, og det har været en succes..

I øjeblikket er der ikke mange gengangere blandt kunderne. De køber et spil og bruger det i lang tid, men det skyldes ifølge Michael Buch den begrænsede kapacitet i de nuværende mobiltelefoner.

Der er sjældent plads til mere end to-tre spil, hvis hukommelsen udnyttes effektivt, men i de kommende mobiltelefoner med hukommelseskort vil det problem blive løst, mener han.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S