Skifteholdsarbejdere får bedre information

Når virksomheder benytter skiftehold, risikerer de at miste information ved hvert vagtskifte. Det imødegås nu på metalfabrikken Nordisk Simplex, som er i gang med at indføre elektronisk videndeling på fabriksgulvet.

På fabrikken Nordisk Simplex i Vallensbæk på Sjælland arbejdes der i treholdsskift med produktionen af præcisions-svejsede metalrør til alt fra motionscykler til spadeskafter.

Hidtil har arbejdsholdene afrapporteret mundtligt og via papirlapper til afløserne, men informationerne bliver nu sat i system via intranet.

- I dag bruger holdene typisk fem minutter på at informere hinanden om, hvad der er sket. Men de fleste informationer er alligevel kun blevet nedskrevet på små papirlapper, der opbevares i ringbind. I mange tilfælde er informationerne ikke blevet brugt af de rigtige personer, hvorfor nogle produktionshold ikke altid har været optimale, siger Jan Mortensen, IT-ansvarlig hos Nordisk Simplex.

Information en mangelvare

Virksomheden gennemførte for nylig en tilfredshedsundersøgelse blandt de ansatte, og den viste, at information somme tider var en mangelvare.

Den efterspørgsel har produktionsvirksomheden imødegået ved at investere i et intranet.

Valget faldt på et system fra leverandøren Webtop Technology, som integrerer de eksisterende systemer i virksomheden. Det drejer sig om en ERP-løsning, et økonomisystem og et kvalitetsstyringssystem.

Men at teknologien nu er indkøbt er ikke det samme, som at man fra den ene dag til den anden overgår fra mundtlig til digital kommunikation.

Fabriksarbejderne er nemlig ikke alle vant til at bruge pc'er i det daglige arbejde, og dertil kommer, at en betragtelig andel af de ansatte i Nordisk Simplex produktion ikke har dansk som modersmål.

-Derfor skal vi ned på gulvet til den enkelte medarbejder og guide dem igennem, siger Jan Mortensen.

Man vil dog fra starten sørge for, at intranettet bliver en uundværlig informationskilde for skifteholdsarbejderne ved at lægge alle produktions-oplysningerne på intranet, så det bliver der, den enkelte medarbejder finder oplysningerne om, hvad han skal gå i gang med at lave.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job