Smartphones overhaler lommecomputere

Hvorfor slæbe rundt på både en mobiltelefon og en lommecomputer, spørger flere og flere mennesker sig selv. Det giver massiv vind i sejlene for producenterne af smartphones, der alene i år oplever en vækst på 260 procent.

Salget af lommecomputere, et ikon på 90'ernes teknologiboom, vil i år bliver overgået af salget af såkaldte smartphones, der kombinerer lommecomputerens egenskaber med mobiltelefonens.

Lommecomputerne med deres adressebøger og kalenderfunktioner vil således opleve et fald på 8,4 procent til 11,4 millioner enheder i år.

Til gengæld eksploderer salget af smartphones med 260 procent til 13,1 millioner enheder i år, skriver analysefirmaet IDC i en rapport.

Hvor analytikerne tidligere forventede et salg på 20 millioner lommecomputere i 2004, er estimatet nu "under 15 millioner".

Produktudvikling og faldende priser har givet konkurrencefordele til smartphones, der rummer den indlysende "killer application", at man kun behøver ét apparat som mobiltelefon, kalender, adressebog, mail-boks og meget andet.

Orange SPV var blandt de første smartphones herhjemme.
IDC forventer en stor vækst for smartphones frem til 2007, efterhånden som flere og flere mobiltelefoner udstyres med avancerede styresystemer og dermed lommecomputerens funktioner.

Det lægger pres på producenterne af lommecomputerne, og pioneren på området, Palm, har da også præsenteret sin egen smartphone.

Foreløbig er salget beskedent i forhold til markedslederen Nokia, der sælger licenser til sin Series 60-smartphone platform til producenter som Panasonic, Siemens, Samsung og Sendo.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S