Peoplesoft: Oracle-sag er overstået

Luften er gået ud af Oracles opkøbsforsøg af den mindre konkurrent Peoplesoft, mener Craig Conway, direktør for Peoplesoft, der ikke længere spekulerer så meget over sagen. Til gengæld mener han at have vundet masser af positiv opmærksomhed de seneste måneder.

Mens softwarefirmaet Oracle fortsætter sit næsten tre måneder lange forsøg på at købe konkurrenten Peoplesoft, betragter Peoplesofts direktør, Craig Conway, hele miseren som et overstået kapitel.

I et interview til nyhedstjenesten Cnet fortæller Craig Conway, at Oracles bud på 48 milliarder kroner ikke mere fylder meget i hans liv.

- Det bruger jeg ikke meget tid på længere, siger han.

Oracles bud, der blev annonceret 6. juni, vendte omgående op og ned på Peoplesofts forretning, og direktøren og hans folk fik travlt med først at sagsøge Oracle for overtagelsesforsøget og træffe foranstaltninger for at undgå overtagelsen. Dernæst rejste han rundt for at møde kunder og investorer.

- Hvis du spoler tiden frem til slutningen af juli og hele august og kigger på opmærksomheden omkring vores varemærke og de tillægsord, der blev brugt om os, så har Oracles bud slet ikke været så dumt, siger Craig Conway.

Han mener til gengæld, at Oracles navn er blevet skadet af overtagelsesforsøget.

Mistede dampen i juli

Craig Conway vurderer, at Oracle mistede dampen i juli, da Peoplesoft rent faktisk havde held til at overtage sin mindre konkurrent, J.D. Edwards. Det var netop denne overtagelse, Oracle forsøgte at forhindre med sit bud på Peoplesoft.

I september skal Peoplesoft fremlægge sine planer for fremtiden med J.D. Edwards-selskabet integreret i koncernen.

Der bliver tale om en særdeles velforberedt præsentation, for mister investorerne tilliden til Peoplesoft, vil det ramme aktiekursen og gøre det lettere for Oracle at komme til fadet. Sådan forventer Craig Conway naturligvis ikke, at tingene vil udvikle sig.

Uanset hvad fastholder Peoplesoft sit sagsanlæg mod Oracle, der beskyldes for udelukkende at sætte overtagelsen i værk for at skade Peoplesofts forretning.

- Når nogen prøver at røve din bank, så mener jeg, at du skal hive dem i retten, også selvom de ikke har held med det, siger Craig Conway til Cnet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect