Analyse: Windows 8 er irrelevant for pc-brugere

Det bliver kun de færreste, der kommer til opgradere fra Windows 7 til den nye Windows 8.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Windows 8 bliver "stort set irrelevant" for traditionelle pc-brugere, mener analysehuset IDC.

Microsoft står over for en udfordring med det nye styresystem, siger IDC, eftersom Windows 8 forsøger at tage "det bedste fra begge verdener" med et styresystem til både desktop og tablets.

"Windows 8 bliver stort set irrelevant for brugerne af almindelige pc'er, og vi forventer nærmest ingen opgraderinger fra Windows 7 og til Windows 8 i den formfaktor," lyder det fra analysehuset. 

"Kunderne vil spørge 'hvilken værdi giver Windows 8 til min stationære eller bærbare computer?' og den eneste fordel, jeg kan få øje på, er, at den giver adgang til Windows app store," siger chefanalytiker Al Gillen, IDC.

I august bekræftede Microsoft, at Windows 8 vil indeholde en "Windows Store", som du kan læse meget mere om her.

Windows 7 er ret populær

Al Gillen mener, at problemer med kompatibilitet i applikationer på Windows 8 sammen med Windows 7's nylige popularitet blandt virksomhederne, også vil lægge en dæmper på udbredelsen af Windows 8.

Applikations-kompatibiliteten har historisk set været et stort problem for Microsoft, fortæller Al Gillen, der beskriver de tidligere udfordringer på det område.

"Windows 2000 Pro krævede af udviklerne, at de opgraderede deres applikationer, men det gjorde de bare ikke," fortæller Al Gillen.

"Så Microsoft var tvunget til at udgive Windows XP med bedre applikations-kompatibilitet. Så kom Vista, og så var der igen problemer med kompatibiliteten. Windows 7 forbedrede [applikations-kompatibiliteten], fordi det var nødvendigt for Microsoft."

Han forventer, at samme kompatibilitets-problemer vil plage Windows 8, blandt andet på grund af versionens "Metro"-interface, der er designet med udgangspunkt i felter på skærmen, og som er en af de helt store grunde til, at han forudser, at Windows 8 ikke vil begynde at opleve den store popularitet før 2013. 

Windows 7 er populær

Brugerne har i høj grad taget Windows 7 til sig.

Microsofts seneste salgstal for Windows 7 endte på 450 millioner solgte licenser i alt ved udgangen af september 2011, hvilket svarer til en stigning fra 240 millioner i oktober 2010.

Lige så sigende er det, når web-analyse-firmaet Net Applications fortæller, at Windows 7 fandtes på 38 procent af alle Windows-pc'er i november, hvilket svarer til en stigning på 22 procent i forhold til året før.

Al Gillen er mere optimistisk, når det handler om Windows 8 på tablets, men han advarer om, at Microsoft vil skulle stryge markedet med hårene for at opnå succes.

Udviklerne er centrale

Al Gillen siger, at nøglen til Windows 8's succes på tablets ligger i Microsofts evne til at overbevise udviklerne om, at styresystemet fortjener deres fulde opmærksomhed.

Hvis virksomheden kan overbevise udviklerne om at redesigne eksisterende Windows-applikationer til 8's Metro-interface og skabe nye mobil-orienterede applikationer, så har det en chance.

"Men hvis den ikke er i stand til at overbevise udviklerne om at investere på den rigtige made - og historisk set er netop den øvelse mislykkedes for Microsoft flere gange - så ser fremtiden dyster ud," vurderer Al Gillen.

Selv om Al Gillen ikke giver Windows 8 mange chancer for at opnå samme opgraderingssucces som sine forgængere, så gentog han flere gange, at han ikke mener, at Microsoft i sig selv er irrelevant.

"Man kan ikke kalde Microsoft irrelevant, når deres styresystem findes på mere end 90 procent af de nye systemer," siger Al Gillen.

Microsoft har ingen kommentarer til IDC's Windows 8-forudsigelser.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job