Skjulte reklamer på din Facebook er strengt forbudt

Forbrugerombudsmanden er ikke i tvivl: Det er ikke lovligt at lægge skjulte reklamer ind på blogs, sociale medier og lignende.

Artikel top billede

Læs også:

EU vil tvinge Facebook til ny annonce-model

Firmaer har længe påstået, at den almene lovgivning omkring markedsføring ikke er egnet på nettet.

Forbrugerombudsmandens chefkonsulent Tina Morell Nielsen fortæller, at hun gentagne gange har hørt, at reglerne ikke slår til.

Andre har været af den opfattelse, at de almindelige regler slet ikke er gældende på nettet.

Sådan er det bare slet ikke.

"Der har været en opfattelse af, at her var der frit slag - og det er jo ikke tilfældet. Man skal være opmærksom på, at lovgivningens almindelige regler gælder ved markedsføring via sociale medier," forklarer chefkonsulent for Forbrugerombudsmanden Tina Morell Nielsen.

Nu skal der derfor gøres op med den fejlagtige opfattelse af, hvordan firmaerne må og ikke må markedsføre deres varer online.

Du skal kunne se reklamerne

Forbrugerombudsmanden understreger på sin hjemmeside, at almindelige regler for markedsføring også gælder på nettet.

Det vil sige, at det skal være muligt at adskille reklamer fra andet indhold på blogs, sociale sites og webshops. På samme måde som magasiner og aviser skal adskille annoncer fra redaktionelt stof, skal det være muligt at skelne mellem privatpersoner og "levende reklamesøjler" på nettet.

"Der er navnlig problemer omkring reklameidentifikation. Vi ser det blandt andet på blogs, hvor man ikke får at vide, når private bruges til markedsføring. Når en blogger udtaler sig positivt om nogle produkter, uden at vi ved, at vedkommende i virkeligheden modtager gaver eller betaling for at gøre det, så er det et problem," siger Tina Morell Nielsen.

På samme måde kan man blive i tvivl, når kunder kommenterer produkter i forskellige webshops. Bliver de positive kommentarer produceret med salgsfremmende formål i marketingsafdelingen, eller er det faktisk reelle kunder, der har erfaringer med produkterne, der har givet sig tid til at dele deres viden med andre handlende?

Nu skal det altså være slut med den slags gråzoner, hvis det står til den danske forbrugerombudsmand, som netop har sendt et vejledningsforslag - et såkaldt udkast til et standpunkt - i høring.

Standpunktet er dog ikke kun blevet til på baggrund af hensyn til brugerne af sociale medier. Også det danske erhvervsliv ønsker klar besked omkring markedsføring på nettet.

"Den danske forbrugerombudsmand modtager jævnligt henvendelser fra erhvervsdrivende, der har bedt forbrugerombudsmanden tage stilling til konkrete markedsføringstiltag på Facebook," står der som oplæg til Forbrugerombudsmandens standpunkt.

Kun en vejledning

Bliver standpunktet vedtaget, bliver det fremadrettet opfattet som den officielle vejledning til, hvordan firmaerne kan sikre, at deres markedsføring på internettet er lovlig.

Computerworld i sidste uge, at Europa-Kommissionen barsler med et nyt direktiv, der ved lov skal forbyde målrettede annoncer på sociale medier.

I modsætning til Europa-Kommissionen har ombudsmandsinstansen ikke ret til at lovgive. Skrivelsen fra Forbrugerombudsmanden skal derfor udelukkende betragtes som en vejledning til korrekt markedsføring via sociale medier.

"Når erhvervsdrivende markedsfører sig via sociale medier, skal markedsføringen overholde de almindelige regler, som gælder for markedsføring på internettet."

Så utvetydigt er rådet til de forretningsdrivende formuleret i Forbrugerombudsmandens standpunkt.

Læs også:

EU vil tvinge Facebook til ny annonce-model

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S