Microsoft gemmer sig bag Linux-server

Microsoft har taget Linux-servere i brug for at beskytte sit hoved-websted, microsoft.com. Det hævder et australsk internet service-selskab, som har fulgt webstedets oppetid.

Microsoft har væbnet sig med Linux-baserede servere fra selskabet Akamai for at beskytte webstedet microsoft.com mod hackere og oversvømmelsesangreb, denial of service. Det citerer nyhedstjenesten Zdnet i sin britiske udgavedet den australske web-service-virksomhed Netcraft for.

Microsoft skal have ændret opsætningen på webstedet, således at siderne ikke længere kaldes op via Microsofts eget netværk men via Akamais Linux-servere.

Microsoft.com er softwareselskabets hoved-websted og efter mindst to nedbrud på webstedet i forbindelse med de seneste ugers internet-ormeangreb har softwaregiganten altså besluttet at søge hjælp hos det styresystem, der ellers betragtes som ærkerival og arvefjende til Microsofts Windows, som opererer langt størstedelen af verdens pc'er.

Microsoft bekræfter Linux-brug

Over for netavisen bekræfter Microsoft, at Linux nu er en del af softwaregigantens beredskab. En unavngiven talsmand for Microsoft siger til Zdnet:

- Der er en meget kompleks infrastruktur hos vores mange samarbejdspartnere hos ISP'er og datacentre, og vores hovedopgave er at gøre, hvad der er nødvendigt for at sikre, at vores kunder kan få de nødvendige opdateringer til at beskytte deres computere.

Ironien i dette tiltag er til at tage og føle på. Microsofts grundlægger Bill Gates har kæmpet for at imødegå open source-bølgen, som Linux-styresystemet er en del af.

Blandt andet er han personligt rejst på besøg for at mødes med regeringsoverhoveder i udviklingslande, hvor mange overvejer at bruge det gratis Linux-styresystem i den offentlige forvaltning frem for licens-softwaren fra Microsoft.

Samtidig har kilder i IBM mere end antydet, at Microsoft har været med til at orkestrere Unix-ejeren SCO Groups trusler om sagsanlæg mod Linux-brugere for brud på ophavsretten. SCO hævder, at dele af Linux-koden er stjålet fra Unix.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job