Dell giver en kold skulder til Android-platformen

Pc-giganten Dell har lanceret flere Android-baseret tablet-pc'er. Men det er tilsyneladende slut nu.

Artikel top billede

Læs også:

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Googles styresystem Android har tiltrukket en lang række hardwareproducenter over de seneste år, og der er også i 2011 blevet lanceret både mange smartphones og tablets med netop dette OS.

Dell har hidtil været blandt de producenter, der bakkede op om Android, men det ser ud til at være slut nu.

Amerikanske PCWorld skriver, at Dell netop har fjernet Android-tablet-pc'en Streak 7 fra dell.com.

I august droppede selskabet lillebroderen Streak 5, der også kørte Android, og nu har selskabet kun en 10-tommer-model tilbage, men den sælges kun i Kina.

Her fokuserer Dell

Det kommer ikke som et lyn fra en klar himmel, at Dell nu bakker ud af denne del af tablet-markedet.

I oktober under Dell World kom topchef Michael Dell ifølge flere medier med en kommentar om, at markedet for Android-tablets ikke helt havde udviklet sig som forventet.

Dell har dog ikke tænkt sig at droppe produktionen af tablet-pc'er, men i stedet at fokusere på Windows-baserede modeller.

Allerede nu har selskabet flere tablets med Windows 7, og det ventes at flere vil følge, når det tablet-målrettede Windows 8 lanceres næste år.

Det vil også passe fint sammen med Dells fokus på erhvervskunderne.

Flere kaster sig over Android

Selskabets beslutning om at droppe Streak 7 kommer, efter at flere konkurrenter på det seneste har lanceret Android-tablets i den billige ende.

Blandt andet har Amazon lanceret Kindle Fire, og Barnes and Noble har lanceret Nook Tablet. Begge produkter er på syv tommer og kører Android.

Ifølge den seneste opgørelse over det globale tablet-marked fra Gartner bliver der i 2011 solgt omkring 63,6 millioner tablets på verdensplan - det ventes at være steget til 326,3 millioner i 2015.

Apples markedsandel ventes i år at lande på 73,4 procent, og på omkring 50 procent i 2014.

Det betyder, at der vil blive bedre plads end hidtil til tablet-produkter, der kører Android og Windows.

Læs også:

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job