3 efter nyt nedbrud: Vi har landets bedste netværk

Trods et større nedbrud i lørdags holder 3 fast i, at selskabet har landets bedste mobilnet. Det var tredje nedbrud på 14 måneder.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Lørdag bød på et større nedbrud i mobilselskabet 3's netværk.
 
Det var det tredje større nedbrud på 14 måneder, men 3 holder fast i, at operatøren har det bedste mobilnet i Danmark.
 
Fejlen begyndte mellem klokken fem og seks i Jylland i lørdags, hvorefter de jyske kunder ikke kunne foretage opkald.
 
Senere valgte 3 at genstarte sit netværk, hvilket medførte et landsdækkende nedbrud i op til en time. De hårdest ramte kunder i Jylland var uden mulighed for at foretage opkald i 10 timer.
 
Nettet kom helt op at køre igen klokken 16 om lørdagen.
 
I markedsfører jer på at have Danmarks bedste netværk, men hvorfor går det her netværk så ned med et større nedbrud for tredje gang på 14 måneder?
 
"Vi siger Danmarks bedste netværk, fordi det er det netværk, der dækker bredest med høj hastighed, og det må selvfølgelig ikke gå ned. Men der skete det, der ikke måtte ske her i weekenden. Vi kigger nu på, hvordan det kunne ske, og hvordan det ikke skal kunne ske igen. Men et netværk er en kompliceret størrelse, så det har vi ikke svar på endnu," siger kommunikationschef Stine Green Paulsen fra 3.
 
Hvordan vil I sikre, at det ikke sker igen?
 
"Nu skal vi finde ud af, hvad der præcist er gået galt, men vi tjekker hele tiden vores netværk, og har alarmer på og så videre, og gør, hvad vi kan for, at det ikke skal ske. Og det vil vi selvfølgelig blive ved med at tjekke."
 
Hvilke overvejelser har I haft i forbindelse med at kompensere kunder?
 
"Det ved jeg ikke endnu. Det skal vi finde ud af internt. Indtil videre har vi koncentreret os om at få netværket op igen, og hvad vi har skullet sige til kunderne Kompensationen kommer vi til."
 
Vil I fremover ændre på, at I kalder det Danmarks bedste netværk?
 
"Nej, for vi synes stadigvæk, at det er Danmarks bedste netværk. Vi er rigtig kede af sådan et nedbrud, og vi er også kede af, at der har været tre, men når de ikke er der, så har vi Danmarks bedste netværk." 

Tre nedbrud på 14 måneder

Nedbruddet i lørdags var det tredje større nedbrud i 3's mobilnet inden for de sidste 14 måneder.

I oktober sidste år slog en software-opdatering fejl, og det udløste et mere end 14 timer langt nedbrud.

Dengang skyldtes fejlen en opdatering af 3's kernenetværk i Sverige. Opdateringen slog fejl og endte med at lamme netværket i Danmark.

28. september i år var den gal igen, da 3's netværk blev ramt af et strømsvigt.

Det kraftværk, der leverer strøm til 3's mobilnet, havde et udfald. I sådanne tilfælde har 3 et reservestrømanlæg, der slår til, men 3's teknikere arbejdede på anlægget, netop som nedbruddet satte ind.

3 er dog ikke ene om at have nedbrud. Tidligere i år har Telenor haft to nedbrud, mens TDC's netværk havde problemer på valgaftenen i København.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S