Teletopchefer skærer drastisk ned på egen løn

Sure aktionærer, faldende salg og en aldrende produktportefølje får teletopchefer til at skære voldsomt ned for deres løn.

Artikel top billede

Faldende indtjening, produktproblemer og spirende utilfredshed fra investorerne får cheferne for den canadiske producent af BlackBerry-telefonerne, Research in Motion, til at skære drastisk ned for deres egne lønninger.

Faktisk skærer RIM's topchef-tandem så meget ned for deres egen løn, at de til næste år kun vil modtage en enkelt flad dollar i årsløn, mens de forsøger at få RIM tilbage på rette kurs igen.

Samtidig skal der nu iværksættes en omfattende gennemgang af hele Research in Motion, hvor alle sten skal vendes, lyder det fra de to topchefer, Jim Balsillie og Mike Lazaridis.

De er under pres fra investorerne, der surmuler en hel del over, at RIM's aktiekurs er faldet med næsten 75 procent i løbet af 2011.

Jim Balsillie og Mike Lazaridis beder nu om "tålmodighed og forståelse" fra aktionærerne.

Vanskelige tider

Det er da også vanskelige tider for det canadiske selskab, der bliver udfordret frontalt af ikke mindst Apples iPhones og Googles Android-telefoner.

RIM forventer for første gang i mange år en tilbagegang i salget af mobiltelefoner i jule-sæsonen. Selskabet forventer at sælge omkring 11 millioner smartphones i fjerde kvartal.

Det bliver ikke bedre af, at selskabet må erkende, at det ikke kan levere sin næste generation af smartphones med dets nye styresystem, BlackBerry 10, til tiden.

Lanceringen af det nye styresystem, der er udviklet specielt til at tage konkurrencen op med iPhone og Android, vil nu først finde sted mod slutningen af 2012, hvilket er et halvt år senere end oprindeligt forventet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura