Fujitsu Siemens: Ned ad bakke i Danmark

Den danske del af Fujitsu Siemens barberede næsten hele overskuddet væk i seneste regnskabsår. Det svage marked får skylden, og selskabet ser ingen forbedring i den nærmeste fremtid.

Selv om selskabet har et stærkt brand i ryggen, fik Fujitsu Siemens Computers` danske forretning depressionen på IT-markedet at føle i det forløbne regnskabsår, som sluttede med udgangen af marts.

Nok gav forretningen overskud, men resultatet tog en stejl rutschetur fra fem millioner kroner til et godt stykke på den forkerte side af millionen, nemlig 695.000 kr.

Faldende efterspørgsel på selskabets produkter skar 13 procent af omsætningen, og driften af basisforretning gik i minus.

Alligevel betragter den danske ledelse resultatet som "tilfredsstillende" i forhold til omstændighederne i markedet.

- Faldet er naturligt i forhold til det marked, vi har været igennem. Selv om det i perioder har været mere stabilt, er priserne faldet, siger økonimidirektør i den danske forretning, Per Maribo.

Fujitsu Siemens Computers A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/20032001/2002
Omsætning705,9808,5
Resultat af primær drift (EBIT)-0,94,5
Resultat før skat 0,85,4
Resultat0,75,4
Egenkapital25,124,4
Antal ansatte9189
Fujitsu Siemens stiller ikke store forbedringer i udsigt og vejrer ikke synderlig morgenluft i det pressede marked. Selskabet venter "kun en moderat lønsom vækst" i 2003/2004.

- Vi er jo fuldstændig afhængige af konjunkturerne, og vi kan ikke på kort sigt se, at markedet skulle hverken eksploderer eller falde betydeligt. siger Per Maribo.

Han tilføjer, at selskabet fortsat mærker, at kunderne holder igen med nye investeringer.

Fujitsu Siemens er verdens fjerdestørste producent af pc'er.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job