Sådan endte milliard-tvist mellem Microsoft og Novell

Gjorde Microsoft det forsætligt vanskeligt for Novell at sælge Wordperfect?

Artikel top billede

Læs også:

Grønt lys til Novell-sag mod Microsoft

Computerworld News Service: Novells konkurrencesag mod Microsoft med et krav på over syv milliarder kroner sluttede fredag efter syv års forberedelse og to måneder i retten på grund af en fastkørt jury.

"Det er bekræftet, at juryen ikke kunne nå til enighed, og at det faktum ikke kan ændres af nogen yderligere votering," siger en talsmand for Microsoft ved retten.

Novell indbragte sagen for syv år siden med anklager om, at Microsoft misbrugte sin dominerende position i markedet for styresystemer til pc'er til at skade Novells forretning inden for programmer til desktop.

Juryen ved USA's distriktsdomstol i Salt Lake City i Utah havde voteret i sagen i næsten tre dage efter den afsluttende procedure tidligere i sidste uge. I fredags informerede de 12 nævninge dommeren om, at de var ude af stand til at nå frem til en enstemmig afgørelse, og dommeren erklærede derfor såkaldt mistrial - det vil sige, at hovedforhandlingen betragtes som ugyldig.

Mindst et jurymedlem brød i gråd, idet juryen blev sendt hjem, fortæller Microsofts talsmand.

Hvad er middleware?

Juryen bad under voteringen om afklaring af adskillige ting heriblandt definitionen af "middleware." Netop terminologien ser ud til at have skabt en del forvirring. På et tidspunkt spurgte juryen, om Windows 95 anses for at være "et styresystem eller middleware," viser dokumentation fra retten.

"Selvom Novell er skuffet over, at juryen ikke var i stand til at nå frem til en enstemmig afgørelse, tror Novell stadig på styrken i sin sag," udtaler selskabet i en pressemeddelelse.

"Dette er tydeligvis en kompliceret teknisk sag og Novell håber, at en ny hovedforhandling vil give mulighed for at imødegå de usikkerheder, nogle af jurymedlemmerne havde i forbindelse med denne hovedforhandling."

Novell beskylder i sit sagsanlæg Microsoft for at have vildledt selskabet med hensyn til bestemte tekniske detaljer forud for lanceringen af Windows 95 til skade for Novells Wordperfect, Quattro Pro og flere andre programmer. Microsofts adfærd var ifølge Novell på kant med USA's konkurrencelove og Novell søger cirka 7,4 milliarder kroner i skadeserstatning.

Før lanceringen af Windows 95 inviterede Microsoft Novell til at udarbejde versioner af sine programmer til Microsofts nye styresystem. Men Novell stødte på en række problemer, som selskabet hævder, at Microsoft var skyld i.

Det skændes de om

Microsoft havde fjernet et afgørende sæt af interne API'er (application programming interfaces), som var nødvendige, for at Novells software kunne fungere ordentligt.

Novell fandt også et antal fejl i Windows 95, som skabte problemer for Novells software, men som Microsoft angiveligt var sløv til at rette. Novell beskylder desuden Microsoft for at skjule bestemte systemkald, der således kun kunne udnyttes af Microsofts egne programmer såsom Microsoft Office til at give programmerne bedre ydelse.

I sidste måned vidnede Microsofts tidligere koncernchef, Bill Gates.

Han afviste, at hans selskab havde handlet forsætligt for at skade Novell. Ændringerne i Windows 95 var nødvendige for at gøre styresystemet stabilt, fortalte han juryen. Novell kunne have produceret en mere konkurrencedygtig version af sin software men handlede for langsomt, sagde Gates.

Sagen blev oprindeligt indbragt ved USA's distriktsdomstol i Salt Lake City, men blev flyttet til Maryland for at slå den sammen med andre søgsmål mod Microsoft.

Novell har indbragt seks sager mod Microsoft, hvoraf fem stadig er afvist, efter USA's appeldomstol i maj omstødte afvisningen af den sjette og flyttede sagen tilbage til Utah.

Selvom Microsoft ikke længere kaster en så kraftigt monopolagtig skygge over it-landskabet som tidligere, så er sagen vigtig af adskillige årsager, fremhæver Charles King, der er chef for analysefirmaet Pund-IT.

"Mange ville sige, at Novells sag er forældet og uvedkommende. Her indtager jeg det modsatte synspunkt:

Konkurrencebegrænsende adfærd, og hvordan en sådan adfærd straffes eller tolereres, er af helt ligeså afgørende betydning i dag, som det altid har været," siger King.

Novell blev opkøbt tidligere i år af The Attachmate Group, der kører Novell som datterselskab.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Grønt lys til Novell-sag mod Microsoft

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration