Kritik: Ny login-metode i Windows er det rene legetøj

Opfinderen af to-faktor-autentifikation synes Windows 8's billed-login mest af alt minder om noget legetøj.

Artikel top billede

Læs også:

Her er fordelene ved ny login-metode i Windows 8.

Microsoft udvikler helt ny login-metode til Windows 8.

Computerworld News Service: Det kan godt være, at den nye login-metode i Windows 8, hvor brugerne kan logge ind ved at berøre visse punkter på et billede i den rigtige rækkefølge, er sjov at bruge, men den er ikke et eksempel på god sikkerhedspraksis.

Sådan lyder det fra udvikleren af RSA's SecurID-token.

"Jeg synes, den er sjov, men det er ikke seriøs sikkerhed," siger Kenneth Weiss, som har et firma, der sælger tre-faktor-autentifikation ved navn Universal Secure Registry. 

Kan filme på afstand

Den største ulempe ved det nye billed-login er, at der er relativt let at kompromittere ved eksempelvis at filme det fra afstand, når nogen trækker fingeren henover et billede på touchskærmen, påpeger han.

Det problem er mindre aktuelt i forbindelse med alfanumeriske kodeord, hvor de indtastede tegn fremstår på skærmen som prikker eller stjerner.

Designerne bag den nye login-metode i Windows 8 har da også gjort det muligt i stedet at anvende et traditionelt kodeord, hvis man vil, hvilket sikkert sker i anerkendelse af dette problem, siger Weiss.

Derudover er dokumentation af det mønster, der fungerer som kodeord, også potentielt et problem. "Det er muligt at nedfælde en beskrivelse af sekvensen, men det kræver en hel del ord," siger han.

"Det virker mere som et legetøj fra Fisher-Price end som en seriøs valgmulighed til at sikre adgangen til sin computer," opsummerer han.

Bedre end ingenting

Alligevel påpeger han, at det er bedre end ingenting, og så er det med til at gøre folk mere opmærksomme på login-sikkerhed.
Windows 8 er den næste version af styresystemet fra Microsoft og udkommer i en beta-version til februar.

Det forventes at være på markedet senere næste år og vil have funktioner, der er særligt tilpasset brug på enheder med touchskærm såsom tablet-pc'er.

Ikke alle programmer til Windows 7 vil være kompatible med disse touch-funktioner, men med mus og tastatur kan alle programmer til Windows 7 også køre på Windows 8.

Det nye styresystem sigter efter kvaliteter som energieffektivitet, bedre sikkerhed og kompatibilitet med ARM-baserede chip (det vil sige tablet-pc'er og næste generationer af bærbare).

Alt sammen kvaliteter, der kan gøre Windows 8 attraktiv for erhvervslivet.

Læs også:

Her er fordelene ved ny login-metode i Windows 8.

Microsoft udvikler helt ny login-metode til Windows 8.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S