Kritik: Ny login-metode i Windows er det rene legetøj

Opfinderen af to-faktor-autentifikation synes Windows 8's billed-login mest af alt minder om noget legetøj.

Artikel top billede

Læs også:

Her er fordelene ved ny login-metode i Windows 8.

Microsoft udvikler helt ny login-metode til Windows 8.

Computerworld News Service: Det kan godt være, at den nye login-metode i Windows 8, hvor brugerne kan logge ind ved at berøre visse punkter på et billede i den rigtige rækkefølge, er sjov at bruge, men den er ikke et eksempel på god sikkerhedspraksis.

Sådan lyder det fra udvikleren af RSA's SecurID-token.

"Jeg synes, den er sjov, men det er ikke seriøs sikkerhed," siger Kenneth Weiss, som har et firma, der sælger tre-faktor-autentifikation ved navn Universal Secure Registry. 

Kan filme på afstand

Den største ulempe ved det nye billed-login er, at der er relativt let at kompromittere ved eksempelvis at filme det fra afstand, når nogen trækker fingeren henover et billede på touchskærmen, påpeger han.

Det problem er mindre aktuelt i forbindelse med alfanumeriske kodeord, hvor de indtastede tegn fremstår på skærmen som prikker eller stjerner.

Designerne bag den nye login-metode i Windows 8 har da også gjort det muligt i stedet at anvende et traditionelt kodeord, hvis man vil, hvilket sikkert sker i anerkendelse af dette problem, siger Weiss.

Derudover er dokumentation af det mønster, der fungerer som kodeord, også potentielt et problem. "Det er muligt at nedfælde en beskrivelse af sekvensen, men det kræver en hel del ord," siger han.

"Det virker mere som et legetøj fra Fisher-Price end som en seriøs valgmulighed til at sikre adgangen til sin computer," opsummerer han.

Bedre end ingenting

Alligevel påpeger han, at det er bedre end ingenting, og så er det med til at gøre folk mere opmærksomme på login-sikkerhed.
Windows 8 er den næste version af styresystemet fra Microsoft og udkommer i en beta-version til februar.

Det forventes at være på markedet senere næste år og vil have funktioner, der er særligt tilpasset brug på enheder med touchskærm såsom tablet-pc'er.

Ikke alle programmer til Windows 7 vil være kompatible med disse touch-funktioner, men med mus og tastatur kan alle programmer til Windows 7 også køre på Windows 8.

Det nye styresystem sigter efter kvaliteter som energieffektivitet, bedre sikkerhed og kompatibilitet med ARM-baserede chip (det vil sige tablet-pc'er og næste generationer af bærbare).

Alt sammen kvaliteter, der kan gøre Windows 8 attraktiv for erhvervslivet.

Læs også:

Her er fordelene ved ny login-metode i Windows 8.

Microsoft udvikler helt ny login-metode til Windows 8.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos