Kritik: Ny login-metode i Windows er det rene legetøj

Opfinderen af to-faktor-autentifikation synes Windows 8's billed-login mest af alt minder om noget legetøj.

Artikel top billede

Læs også:

Her er fordelene ved ny login-metode i Windows 8.

Microsoft udvikler helt ny login-metode til Windows 8.

Computerworld News Service: Det kan godt være, at den nye login-metode i Windows 8, hvor brugerne kan logge ind ved at berøre visse punkter på et billede i den rigtige rækkefølge, er sjov at bruge, men den er ikke et eksempel på god sikkerhedspraksis.

Sådan lyder det fra udvikleren af RSA's SecurID-token.

"Jeg synes, den er sjov, men det er ikke seriøs sikkerhed," siger Kenneth Weiss, som har et firma, der sælger tre-faktor-autentifikation ved navn Universal Secure Registry. 

Kan filme på afstand

Den største ulempe ved det nye billed-login er, at der er relativt let at kompromittere ved eksempelvis at filme det fra afstand, når nogen trækker fingeren henover et billede på touchskærmen, påpeger han.

Det problem er mindre aktuelt i forbindelse med alfanumeriske kodeord, hvor de indtastede tegn fremstår på skærmen som prikker eller stjerner.

Designerne bag den nye login-metode i Windows 8 har da også gjort det muligt i stedet at anvende et traditionelt kodeord, hvis man vil, hvilket sikkert sker i anerkendelse af dette problem, siger Weiss.

Derudover er dokumentation af det mønster, der fungerer som kodeord, også potentielt et problem. "Det er muligt at nedfælde en beskrivelse af sekvensen, men det kræver en hel del ord," siger han.

"Det virker mere som et legetøj fra Fisher-Price end som en seriøs valgmulighed til at sikre adgangen til sin computer," opsummerer han.

Bedre end ingenting

Alligevel påpeger han, at det er bedre end ingenting, og så er det med til at gøre folk mere opmærksomme på login-sikkerhed.
Windows 8 er den næste version af styresystemet fra Microsoft og udkommer i en beta-version til februar.

Det forventes at være på markedet senere næste år og vil have funktioner, der er særligt tilpasset brug på enheder med touchskærm såsom tablet-pc'er.

Ikke alle programmer til Windows 7 vil være kompatible med disse touch-funktioner, men med mus og tastatur kan alle programmer til Windows 7 også køre på Windows 8.

Det nye styresystem sigter efter kvaliteter som energieffektivitet, bedre sikkerhed og kompatibilitet med ARM-baserede chip (det vil sige tablet-pc'er og næste generationer af bærbare).

Alt sammen kvaliteter, der kan gøre Windows 8 attraktiv for erhvervslivet.

Læs også:

Her er fordelene ved ny login-metode i Windows 8.

Microsoft udvikler helt ny login-metode til Windows 8.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S