Tidligere Damgaard-direktør i ny offensiv

Den tidligere salgsdirektør i Damgaard Peter Wagner satser sammen med en række kollegaer på en opblomstring af Axapta under Microsofts vinger. De har med konsulentfirmaet Next Innovation etableret baser i USA, Danmark, Island og Tyskland.

Med en fusion af tre firmaer med adresser i fire lande har den tidligere salgsdirektør i Damgaard Peter Wagner sammen med en række erfarne Axapta-folk skabt virksomheden Next Innovation, som nu slår sig ned med Axapta-konsulentydelser til virksomheder med årsomsætninger i størrelsesordenen 250 millioner kroner.

Det svarer til den højeste ende af det danske og den næsthøjeste ende af det amerikanske marked. Det er der god raison i, mener Peter Wagner, som sidder på Next Innovations amerikanske hovedkontors adresse i Atlanta, Georgia.

- Der er stor efterspørgsel efter en global konsulent-forretning, der kan hjælpe og supportere Axapta-kunder og kanalpartnere, siger han.

Folk fra fire lande

Virksomheden Next Innovation bygger på en sammenlægning af tre konsulenthuse: XP Innovations med amerikanske, danske, tyske og islandske kontorer, Cybercare fra Danmark og Kønig, Keppeler & Partners med base i Tyskland. I alt har virksomheden 23 ansatte.

- Vi kendte de bedste Axapta-folk og samlede dem i dette setup, siger Peter Wagner.

Det danske kontor med seks mand har kompetencer fra konsulenthuset Columbus IT Partner og vil blive ledet af Chris Jensen, som i regi af Navision har været med til at installere Axapta blandt andet hos revisionsselskabet KPMG.

Peter Wagner har tilbragt de seneste fem år i USA, de tre første som chef for Damgaards Axapta-forretning, hvor han solgte de første 100 installationer. Senere blev der mere stille om Axapta, mens Navision fik en opblomstring, og Peter Wagner fandt i mellemtiden andre udfordringer.

Axapta på vej tilbage

Men efter Microsofts overtagelse af Navision ser Peter Wagner alle tegn på, at Axapta står over for en opblomstring verden over, drevet af udviklingen i USA, hvor Axapta har fået god grobund i nogle af de virksomheder, som ligger i laget lige under de allerstørste.

- Der er et enormt potentiale. Her er SAP og J.D. Edwards hovedkonkurrenterne, og Axapta er det eneste Microsoft-produkt, der kan konkurrere blandt de store virksomheder, siger han.

Next Innovation satser på at blive underleverandør til Microsofts egen konsulentforretning, ikke mindst med en række applikationer, der gør det muligt at bruge Axapta som en webservice. Desuden har Next Innovation allerede underkontrakter for Aston IT Group både i USA og i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura