Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Nianet lander vigtig kæmpe-ordre for næsen af TDC

TDC må aflevere vigtig kæmpe-leverance til elselskabernes netselskab, Nianet. "Møgærgeligt," siger TDC.

De danske elselskabers Nianet overtager opgaven som leverandør af internetforbindelser til statens selskaber, som TDC tidligere har siddet på, skriver Børsen.

Det betyder ifølge avisen, at Nianet i de kommende fire år skal levere internet til blandt andet alle ministerier, politiet, forsvaret og Skat.

Opgaven har været i udbud, og her har Nianet dumpet prisen ganske betragteligt i forhold til det niveau, som TDC ellers har opereret med.

Aftalen er ifølge Børsen 80-90 millioner kroner værd.

Direktør for TDC Erhverv, Per Stig Andersen, siger til Børsen, at det er 'møgærgerligt,' at selskabet ikke genvinder opgaven.

Han erkender dog, at TDC ikke kunne følge med på prisen.

"Vi er gået så langt ned i pris, som vi kunne, men det var ikke nok," siger han til Børsen.

Han henviser til, at TDC ikke frit kan byde en pris, da selskabet er markedsleder og derfor underlagt konkurrencemæssige begrænsninger.

Nianet er ganske tilfreds med at have vundet opgaven. Selskabet mener, at der er tale om en blåstempling.

"Vi er dermed et reelt alternativ til de etablerede teleselskaber. Vi kan bruge denne aftale til at sælge os selv som et selskab over for andre store kunder," siger Rasmus Helmich, der er administrerende direktør for Nianet, som ejes af 17 elselskaber.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere