Nianet lander vigtig kæmpe-ordre for næsen af TDC

TDC må aflevere vigtig kæmpe-leverance til elselskabernes netselskab, Nianet. "Møgærgeligt," siger TDC.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

De danske elselskabers Nianet overtager opgaven som leverandør af internetforbindelser til statens selskaber, som TDC tidligere har siddet på, skriver Børsen.

Det betyder ifølge avisen, at Nianet i de kommende fire år skal levere internet til blandt andet alle ministerier, politiet, forsvaret og Skat.

Opgaven har været i udbud, og her har Nianet dumpet prisen ganske betragteligt i forhold til det niveau, som TDC ellers har opereret med.

Aftalen er ifølge Børsen 80-90 millioner kroner værd.

Direktør for TDC Erhverv, Per Stig Andersen, siger til Børsen, at det er 'møgærgerligt,' at selskabet ikke genvinder opgaven.

Han erkender dog, at TDC ikke kunne følge med på prisen.

"Vi er gået så langt ned i pris, som vi kunne, men det var ikke nok," siger han til Børsen.

Han henviser til, at TDC ikke frit kan byde en pris, da selskabet er markedsleder og derfor underlagt konkurrencemæssige begrænsninger.

Nianet er ganske tilfreds med at have vundet opgaven. Selskabet mener, at der er tale om en blåstempling.

"Vi er dermed et reelt alternativ til de etablerede teleselskaber. Vi kan bruge denne aftale til at sælge os selv som et selskab over for andre store kunder," siger Rasmus Helmich, der er administrerende direktør for Nianet, som ejes af 17 elselskaber.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension