Bornholmsk Polsag-kritik tages op i Folketinget

Bornholmsk utilfredshed med it-systemet Polsag havner nu på ministerens bord.

Artikel top billede

Læs også:

Frustrerede betjente: Rigspolitichef skal se på Polsag

Sagen om de bornholmske betjente og medarbejdere i Bornholms Politikreds, der trues på trivslen af det fejlramte it-system fra CSC bliver nu taget op i Folketinget.

Oppositionspolitikeren Dennis Flydtkjær, der er it-ordfører for Dansk Folkeparti, rejser nemlig i flere såkaldte paragraf 20-spørgsmål problemet overfor justitsminister Morten Bødskov (S).

Dennis Flydtkjær spørger blandt andet ministeren om, hvad han vil gøre ved det dårlige arbejdsmiljø, som Polsag ifølge en frisk arbejdspladsvurdering har påført medarbejderne på Bornholm.

Rapporter efterlades tomme

Betjente og andre medarbejdere i kredsen har i mere end et år ageret prøveklud for det nye it-system, uden at en række udfordrende problemer er løst.

Heller ikke en nylig opdatering af systemet har angiveligt ført til store forskelle. Især driller integrationen mellem tekstbehandlingsprogrammet Word og det Captiva-baserede system i dagligdagen.

Et af problemerne er, at indhold i rapporter simpelthen kan forsvinde og efterlader dokumenterne tomme.

Tager problemerne med hjem

Dennis Flydtkjær beder desuden om justitsministerens holdning til, at "at problemerne med politiets nye it-system, Polsag, er så grelle, at stort set samtlige betjente i Bornholms Politikreds lider af psykisk dårligt arbejdsmiljø, stress og mistrivsel i fritiden, hvilket en arbejdspladsvurdering af arbejdsmiljøet i politikredsen viser."

Formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz har tidligere beskrevet udfordringerne med systemet overfor Computerworld.

Problemerne med Polsag har fået Rigspolitiet til at sætte den videre udrulning af systemet til resten af landet på stand-by, mens Rigspolitiet afventer resultatet af en ekstern undersøgelse af systemets kvalitet.

Bornholmerne vil fredag forelægge Rigspolitiets øverste chef, Jens Henrik Højbjerg, et oplæg om deres erfaringer med brugen af Polsag.

Ukendt udgift og forsinkelse

Dennis Flydtkjær har tidligere spurgt ministeren om en ny status på det stormomsuste it-projekt, som ifølge en ældre opgærelse fra august 2010 havde nået en pris på 425 millioner kroner.

Det var en overskridelse af budgettet med 92 procent, mens forsinkelsen var nået op på 14 måneder.

Men blandt andet det spørgsmål fik Dennis Flydtkjær først svar på efter så lang tid, at han nu har klaget til Folketingets Præsidium over den lange svartid.

Læs også:

Frustrerede betjente: Rigspolitichef skal se på Polsag

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics