Bornholmsk Polsag-kritik tages op i Folketinget

Bornholmsk utilfredshed med it-systemet Polsag havner nu på ministerens bord.

Artikel top billede

Læs også:

Frustrerede betjente: Rigspolitichef skal se på Polsag

Sagen om de bornholmske betjente og medarbejdere i Bornholms Politikreds, der trues på trivslen af det fejlramte it-system fra CSC bliver nu taget op i Folketinget.

Oppositionspolitikeren Dennis Flydtkjær, der er it-ordfører for Dansk Folkeparti, rejser nemlig i flere såkaldte paragraf 20-spørgsmål problemet overfor justitsminister Morten Bødskov (S).

Dennis Flydtkjær spørger blandt andet ministeren om, hvad han vil gøre ved det dårlige arbejdsmiljø, som Polsag ifølge en frisk arbejdspladsvurdering har påført medarbejderne på Bornholm.

Rapporter efterlades tomme

Betjente og andre medarbejdere i kredsen har i mere end et år ageret prøveklud for det nye it-system, uden at en række udfordrende problemer er løst.

Heller ikke en nylig opdatering af systemet har angiveligt ført til store forskelle. Især driller integrationen mellem tekstbehandlingsprogrammet Word og det Captiva-baserede system i dagligdagen.

Et af problemerne er, at indhold i rapporter simpelthen kan forsvinde og efterlader dokumenterne tomme.

Tager problemerne med hjem

Dennis Flydtkjær beder desuden om justitsministerens holdning til, at "at problemerne med politiets nye it-system, Polsag, er så grelle, at stort set samtlige betjente i Bornholms Politikreds lider af psykisk dårligt arbejdsmiljø, stress og mistrivsel i fritiden, hvilket en arbejdspladsvurdering af arbejdsmiljøet i politikredsen viser."

Formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz har tidligere beskrevet udfordringerne med systemet overfor Computerworld.

Problemerne med Polsag har fået Rigspolitiet til at sætte den videre udrulning af systemet til resten af landet på stand-by, mens Rigspolitiet afventer resultatet af en ekstern undersøgelse af systemets kvalitet.

Bornholmerne vil fredag forelægge Rigspolitiets øverste chef, Jens Henrik Højbjerg, et oplæg om deres erfaringer med brugen af Polsag.

Ukendt udgift og forsinkelse

Dennis Flydtkjær har tidligere spurgt ministeren om en ny status på det stormomsuste it-projekt, som ifølge en ældre opgærelse fra august 2010 havde nået en pris på 425 millioner kroner.

Det var en overskridelse af budgettet med 92 procent, mens forsinkelsen var nået op på 14 måneder.

Men blandt andet det spørgsmål fik Dennis Flydtkjær først svar på efter så lang tid, at han nu har klaget til Folketingets Præsidium over den lange svartid.

Læs også:

Frustrerede betjente: Rigspolitichef skal se på Polsag

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S