Pladeselskaber finder hits på pirattjenester

Mens pladeindustrien officielt beskylder fildelingstjenester som Kazaa for at underminere deres forretning, skeler de alligevel til pirat-netværkene, når det gælder om at finde ud af, hvad der rykker hos de unge.

De store pladeselskaber ønsker officielt fildelings-tjenester som Kazaa, Grokster og Morpheus hen, hvor peberet gror. Men når uvæsnet ikke ser ud til at gå væk, så kan man jo lige så godt kigge det lidt i kortene.

Det er i hvert fald, hvad virksomheden BigChampagne har bygget sin forretningsmodel på at gøre for pladeindustrien, selv om sidstnævnte ikke skilter med tilhørsforholdet, skriver bladet Wired.

- Vi er deres elskerinde, siger direktøren for BigChampagne, Joe Fleischer, om pladeselskaberne til Wired.

BigChampagne sælger abonnementer på en softwareløsning, der gør det muligt at matche IP-adresser fra fildelingstjenesterne til geografiske zoner og dermed spore, hvilken musik der er populær blandt netbrugere forskellige steder i USA.

Samtidig kan tjenesten tage popularitets-temperaturen på såvel forskellige musiktyper som på enkelte kunstnere på fildelingstjenesterne.

Abonnementer på BigChampagne kan koste over en kvart million kroner om måneden, og tjenesten angiver selv at have selskaber som Atlantic Records, Elektra og Warner Bros. på kundelisten.

Resultaterne kan pladeselskaberne blandt andet bruge til at argumentere over for lokale radiostationer, at de skal spille et band - en altafgørende faktor i forbindelse med pladesalg, skriver Wired.

Pladeselskabernes ambivalente forhold til BigChampagne skyldes naturligvis de forskellige sagsanlæg, som er anlagt både mod fildelingstjenesterne og deres brugere.

For hvis pladeselskaberne indrømmer, at der en legitim måde at bruge peer-to-peer-programmer på, og at de selv udnytter den til fordel for egen forretning, risikerer de at underminere deres sagsanlæg, skriver Wired.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job