Stifter på jagt efter partner til Comitel

Mobildistributøren Comitel er på udkig efter samarbejdspartnere, der kan sikre virksomhedens vækstmål. Stifter Peer Kølendorf er parat til at sælge selskabet for at nå målet.

Danske Comitel, som er en af Europas største distributører af mobiltelefoner, har ambitioner om at fordoble sin omsætning inden for en kort årrække.

For at nå målet har selskabet indledt jagten på en partner, der kan hjælpe væksten på vej, skriver Børsen.

- Om tre år vil vi gerne have en omsætning på to milliarder kroner. Men så meget kan vi ikke vokse på mobilforretningen, siger stifter ejer af Comitel, Peer Kølendorf.

I 2002 havde selskabet en omsætning på 1,2 milliarder kroner, men i 2003 fik selskabet nedgangen oven på sars-epidemien at mærke. Derfor tyder det på, at omsætningen lander under milliarden, og derfor sender ledelsen nu forretningen i spil i branchen.

Ifølge Kølendorf er Comitel åben for alle muligheder, også hvis det indebærer, at han må sælge selskabet. I forvejen står mobildistributøren over for et generationskifte, da den 54-årige chef overvejer at trække sig.

- Jeg afleverer gerne aktier og hovednøglen til firmaet. Jeg har ingen ambitioner om at være frontfigur, siger han.

Der er ingen konkrete forhandlinger på bordet. Men Peer Kølendorf peger på to oplagte områder at indgå partnerskab på.

Den ene er at begynde distribution af anden elektronik end mobiltelefoner. Derfor vil Comitel ifølge Kølendorf gerne finde en grossist eller distributør af forbrugerelektronik. Den anden mulighed er et samarbejde, som relaterer til mobiltelefoni.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS