Ingen adgang uden et blåt stempel. Sådan lyder mobilselskabet 3's besked til softwareudviklere fra hele verden.
3 spærrer sine mobiltelefoner, så software kun kan fungere på dem, hvis de har 3's eget certifikat.
Det gælder dog ikke de modeller fra japanske NEC, som 3 sælger i dag, for på dem er spærringen ikke teknisk mulig. Men når 3 snart begynder at sælge Motorolas 3G-telefon, bliver den spæret for fremmed software, og det samme gælder andre modeller, der er på vej på markedet.
- Vi vil certificere de applikationer, som skal bruges på vores mobiltelefoner. Det gør vi for at sikre, at programmerne holder den kvalitet, som vi ønsker, siger Georg Ebert, talsmand for 3, til den svenske udgave af magasinet Mobil.
Motorolas kommende 3G-telefon benytter software fra selskabet Symbian, som har en lang række udviklingspartnere. De må nu pænt stille sig i kø hos 3 for at få et blåt stempel, hvis de tjenester, som deres software skal bruges til, skal virke på Motorola-telefonen.
Java hjælper ikke
Symbian-systemet understøtter også Java, men det hjælper heller ikke meget, med mindre de spil og andre applikationer, som kunderne ønsker at benytte, har været igennem certificerings-møllen.
3 kan foreløbig ikke svare på, nøjagtig hvordan certificeringen skal foregå, hvor lang tid den kommer til at tage, eller om softwareudviklerne skal betale penge for det blå stempel.
Teleanalytikeren John Strand, Strand Consult, er kritisk over for 3's fremgangsmåde. Han påpeger, at 3's begrænsning betyder, at en IT-afdeling, som vil udvikle en mobil adgangsvej til virksomhedens ERP- eller CRM-system, i første omgang er afskåret fra at benytte 3-telefonerne.
Ifølge John Strand forsøger mobilselskabet at skabe en monopol-situation, når det gælder tjenester til mobiltelefoner. For med kravet om certificering kan 3 også forlange en del af de indtægter, som applikationerne genererer.
- Hvis 3's krav overføres til IT-verdenen, svarer det til, at din internet-udbyder vil bestemme, hvilke applikationer du installerer på din pc - og tjene penge, hver gang du installerer noget nyt, siger han.