Websales' marketingdirektør går solo

Den tidligere salgs- og marketingchef i Websales, som for nylig undslap konkurs ved salg til Netkoncept, er gået ind selskabet Motus, som skal rådgive og servicere virksomheder i forbindelse med hardwarekøb.

Marketingdirektør Rene Bukrinsky forlod for et halvt år siden hardwareforretningen Websales, som siden måtte igennem en fyringsrunde og et sidste-øjebliks-salg til Netkoncept, som nu fører forretningen videre.

Rene Bukrinsky er nu gået i partnerkredsen bag det lille selskab Motus, som også har hardware som kerne-element, dog med personlig rådgivning til virksomhederne som den vigtigste del. Selskabet har kun fem ansatte.

Rene Bukrinsky, som også tidligere har været vicedirektør i Merkantildata, begrunder sit valg af virksomhed med, at der er et skift på vej i den måde, virksomheder forholder sig til forhandlere på.

- Jeg tror, at markedet vil dele sig. De mellemstore får det svært, så enten skal man være helt stor eller mindre. Den grå masse vil forsvinde, og de store producenter som IBM og HP går allerede meget mere direkte til de store kunder, siger Rene Bukrinsky.

Derfor har han sluttet sig til den nederste gruppe i størrelseshierarkiet. Konceptet kalder Motus "partner relations management", og selskabet sammenligner sit serviceniveau med en specialforretning set i forhold til et supermarked.

Websales blev for tung

Samtidig giver den mindre virksomhed en meget individualiseret tilgang til jobbet, mener han.

- Vi kan klare os med at give medarbejderne 20 procent i provision, og så kan man være sig selv nærmest. Samtidig er vi jo også ved at være nogle halvgamle røvere, som gerne vil nå hjem og spille Peddersen og Findus med ungerne, siger Rene Bukrinsky.

Det var også tilhørsforholdet til denne såkaldte "grå masse" i mellemlaget af forhandlere, som han tilskriver Websales dårlige økonomi i de sidste måneder før salget.

- På trods af, at Websales voksede, var der ikke penge nok. Vi blev for tunge i røven, siger han med henvisning til de ekstra omkostninger, en voksende virksomhed uvægerligt medfører i administration, lokaler og lignende.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S