Århus-distributør halverer overskuddet

Den danske distributør af storage Four Leaf Technologies halverede sit overskud i selskabets seneste regnskabsår. Den generelle nedgang i markedet får skylden og især Århus-selskabets forretninger i Norge og Finland skuffede.

For andet år i træk falder overskuddet i den århusianske distributør af storage, Four Leaf Technologies.

Koncernen har datterselskaber i Norge, Sverige og Finland, og der finder administrerende direktør Jørgen Winther Pedersen hovedårsagen til at overskuddet er faldet fra 6,6 millioner kroner til 3,6 millioner.

- De to ting, der gør, at overskuddet er halveret, er specielt, at Norge har været en skuffelse for os, og det samme kan man vel egentlig sige om Finland, siger direktøren.

Kun omsætningen i Sverige er steget i regnskabsåret 2002/2003.

Men ifølge direktøren har selskabet trods trange tider ikke tabt markedsandele.

- I betragtning af, hvor meget markedet er faldet, har vi klaret os igennem og ikke tabt markedsandele. Men det er jo aldrig tilfredsstillende at aflevere et regnskab med så lille overskud, siger Jørgen Winther Pedersen.

Four Leaf Technologies A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/20032001/2002
Omsætning560,3621
Resultat før finansielle poster15,421,9
Resultat før skat 5,410,3
Resultat3,66,5
Egenkapital51,148,7
Antal ansatte6360
Ifølge regnskabet er værdien af de storage-markeder, selskabet bevæger sig i, faldet med en fjerdedel i løbet af det seneste regnskabsår. Men til sammenligning er Four Leafs egen omsætning faldet 10 procent til 560 millioner kroner.

I året, der kommer, venter Four Leaf Technologies at en del af væksten vil komme fra en nyligt indgået aftale om distribution og salg af Unix-servere fra IBM og HP.

- Fremover kan vi på Unix-siden levere det meste af infrastrukturen i stedet for kun at løse storage-delen, og jeg forventer, vi vil se en vækst ud af det, siger Jørgen Winther Pedersen.

Han vil dog hverken sætte konkrete tal på forventningerne til den generelle vækst eller de positive bidrag fra aftalerne med IBM og HP.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S