Intel skyder tre milliarder i RAM-producent

Verdens største chipproducent, Intel, investerer tre milliarder kroner i den amerikanske RAM-producent Micron Technology. Intel håber at få adgang til avanceret og hurtig RAM til sine processorer og chipsæt.

Intel har haft den store tegnebog fremme i et forsøg på at sikre sig, at kunderne i fremtiden kan købe RAM, der er med til at sikre en hurtig ydelse i computere med processorer fra verdens største chipproducent.

Intel skyder knap tre milliarder kroner i den amerikanske RAM-producent Micron Technology og kommer til gengæld til at sidde på 5,3 procent af aktierne.

Der er dog ikke tale om et traditionelt aktiekøb, for der følger forpligtelser med milliarderne. Micron skal bruge dem til at udvikle teknologien til at producere DDR2-RAM, som sætter yderligere skub i dataoverførslerne til og fra computerens processor.

Intel ventes næste år at sende et chipsæt på markedet, som understøtter DDR2-RAM, og processorgiganten har med investeringen sikret sig adgang til den hurtige RAM-type.

Større wafers

Samtidig forpligter Micron sig til at gå over til en produktionsteknologi med større silicium-skiver, også kaldet Wafers. De skal op på 300 millimeter i stedet for de nuværende 200 millimeter, fordi det vil gøre det billigere at producere RAM-modulerne.

Intel har forsøgt at sikre sig, at Micron bruger pengene fornuftigt. Hvis ikke RAM-producenten har nået en række mål i 2005, skal Intel ifølge den amerikanske finansavis The Wall Street Journal have 900 millioner kroner betalt tilbage.

Intel har en strategi om at holde RAM-branchen oven vande. Tidligere i år investerede chipgiganten godt 800 millioner kroner i den japanske RAM-producent Elpida Memory. Intel har også investeret i verdens største RAM-producent, koreanske Samsung.

At RAM-branchen lider under hård konkurrence og lavere priser, giver Micron selv det bedste eksempel på. Selskabet offentliggjorde sit kvartalsregnskab, samtidig med at aftalen med Intel blev meldt ud. Regnskabet viste et tab på 815 millioner kroner, selv om omsætningen steg næsten en femtedel. Tabet er dog meget mindre end de knap fire milliarder kroner, som Micron tabte i samme kvartal sidste år.

Intel investerede første gang i Micron i 1998, dengang med 3,3 milliarder kroner. Intel har dog solgt aktierne i RAM-producenten siden da.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job