Mærsk Data overvejer bud på SAS-IT

A.P. Møller selskabet Mærsk Data overvejer at byde på luftfartsselskabet SAS´ IT-virksomhed, Scandinavian IT Group, som blev sat til salg i august.

Mærsk Data overvejer lægge billet ind på købet af flyselskab SAS' IT-selskab, Scandinavian IT Group, skriver Børsen.

Scandinavian IT Group blev sat til salg i august som led i SAS' bestræbelser på at forbedre luftfartsselskabets økonomi.

- Vi har modtaget papirerne. Vi ser nu på dem. Yderligere kommentarer har vi ikke, siger administrerende direktør i Mærsk Data, Steen Knudsen.

SAS' IT-selskab, der udvikler og driver IT-systemer for luftfartsindustrien, har en omsætning på 1,3 milliarder kroner og 1200 ansatte. Tæt på 90 procent af forretningen bygger på at klare SAS' egne IT-behov.

Koncernchef i SAS, Jørgen Lindegaard, vil ikke oplyse navne på, hvem der har vist interesse for IT-selskabet.

- Der har været en enorm interesse. Og det er ikke mærkeligt, fordi det er en god virksomhed, vi potentielt kan sælge. Og SAS er vel stadig en interessant kunde for en virksomhed, der lever af outsourcede IT-ydelser, siger koncernchefen til Børsen.

Salgsplanerne for Scandinavian IT Group har skabt et rygte om en byttehandel mellem SAS og A.P. Møller - Mærsk. Til gengæld for Scandinavian IT Group skulle SAS overtage Maersk Air, men det afviser Jørgen Lindegaard blankt.

- Vi har ingen ambitioner om at overtage Maersk Air. Og vi har ikke taget stilling til, hvilken virksomhed der eventuelt skal købe Scandinavian IT Group. Der er ingen forhåndsdispositioner, siger han til Børsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere