Plagede Polsag-betjente: Nu kommer der afklaring

Rigspolitichefen lover afklaring om Polsag indenfor uger. Han finder situationen beskæmmende og skræmmende.

Artikel top billede

Beskæmmende og skræmmende.
 
Det er nogle af de ord, som rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg angiveligt anvender om it-situationen hos de bornholmske betjente, der nu i et år har brugt det CSC-udviklede it-system Polsag.

Medarbejderne hos Bornholms Politi orienterede som planlagt fredag rigspolitichefen om deres oplevelser med it-systemet, som trods opdateringer stadig får indholdet af rapporter til at forsvinde og påvirker trivslen og effektiviteten negativt.

Ifølge formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, var det dermed tydeligt, at det lykkedes medarbejderne at trænge igennem til rigspolitichefen i forbindelse med hans besøg på Bornholm.

Blev præsenteret for system

"Han gav udtryk for, at han er meget overrasket over, hvor slemt det står til. Han beklagede og fortalte, at han synes at det er meget beskæmmende, det vi har måttet gennemgå," siger Henrik Schwarz.

"Samtidig sagde han, at det er en lidt skræmmende oplevelse at høre, hvad vi har været udsat for," siger Henrik Schwarz.

Henrik Schwarz fortæller, at betjentene ikke på forhånd havde forventet, at rigspolitichefen ville trække stikket på det udskældte it-system under fredagens besøg på Bornholm.

Men de er glade for, at rigspolitichefen kunne love dem snarlig afklaring. 

Rigspolitichefen orienterede nemlig under besøget de bornholmske politimedarbejdere om, at en ekstern undersøgelse af systemet, der har været i gang i ni måneder, nu har nået sin endelige fase.

Vil tage stilling

"Vi har været i gang i mange måneder sammen med eksterne konsulenter. Vi er i sidste fase. Så indenfor de kommende uger vil vi tage endelig stilling til, hvad der skal ske videre," sagde Jens Henrik Højbjerg til TV2 Bornholm. 
 
"Vi vil her i den kommende tid arbejde meget, meget hårdt på at finde ud af, hvordan vi skal komme videre," sagde han også til tv-stationen.

Rigspolitichefens budskab til betjentene glæder formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz.

"Så må vi lige bide tænderne sammen et par uger til og håbe på, at der er en afklaring på Polsag, som vi også kan stille os til tåls med, " siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job