Plagede Polsag-betjente: Nu kommer der afklaring

Rigspolitichefen lover afklaring om Polsag indenfor uger. Han finder situationen beskæmmende og skræmmende.

Artikel top billede

Beskæmmende og skræmmende.
 
Det er nogle af de ord, som rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg angiveligt anvender om it-situationen hos de bornholmske betjente, der nu i et år har brugt det CSC-udviklede it-system Polsag.

Medarbejderne hos Bornholms Politi orienterede som planlagt fredag rigspolitichefen om deres oplevelser med it-systemet, som trods opdateringer stadig får indholdet af rapporter til at forsvinde og påvirker trivslen og effektiviteten negativt.

Ifølge formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, var det dermed tydeligt, at det lykkedes medarbejderne at trænge igennem til rigspolitichefen i forbindelse med hans besøg på Bornholm.

Blev præsenteret for system

"Han gav udtryk for, at han er meget overrasket over, hvor slemt det står til. Han beklagede og fortalte, at han synes at det er meget beskæmmende, det vi har måttet gennemgå," siger Henrik Schwarz.

"Samtidig sagde han, at det er en lidt skræmmende oplevelse at høre, hvad vi har været udsat for," siger Henrik Schwarz.

Henrik Schwarz fortæller, at betjentene ikke på forhånd havde forventet, at rigspolitichefen ville trække stikket på det udskældte it-system under fredagens besøg på Bornholm.

Men de er glade for, at rigspolitichefen kunne love dem snarlig afklaring. 

Rigspolitichefen orienterede nemlig under besøget de bornholmske politimedarbejdere om, at en ekstern undersøgelse af systemet, der har været i gang i ni måneder, nu har nået sin endelige fase.

Vil tage stilling

"Vi har været i gang i mange måneder sammen med eksterne konsulenter. Vi er i sidste fase. Så indenfor de kommende uger vil vi tage endelig stilling til, hvad der skal ske videre," sagde Jens Henrik Højbjerg til TV2 Bornholm. 
 
"Vi vil her i den kommende tid arbejde meget, meget hårdt på at finde ud af, hvordan vi skal komme videre," sagde han også til tv-stationen.

Rigspolitichefens budskab til betjentene glæder formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz.

"Så må vi lige bide tænderne sammen et par uger til og håbe på, at der er en afklaring på Polsag, som vi også kan stille os til tåls med, " siger han.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS