Plagede Polsag-betjente: Nu kommer der afklaring

Rigspolitichefen lover afklaring om Polsag indenfor uger. Han finder situationen beskæmmende og skræmmende.

Artikel top billede

Beskæmmende og skræmmende.
 
Det er nogle af de ord, som rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg angiveligt anvender om it-situationen hos de bornholmske betjente, der nu i et år har brugt det CSC-udviklede it-system Polsag.

Medarbejderne hos Bornholms Politi orienterede som planlagt fredag rigspolitichefen om deres oplevelser med it-systemet, som trods opdateringer stadig får indholdet af rapporter til at forsvinde og påvirker trivslen og effektiviteten negativt.

Ifølge formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, var det dermed tydeligt, at det lykkedes medarbejderne at trænge igennem til rigspolitichefen i forbindelse med hans besøg på Bornholm.

Blev præsenteret for system

"Han gav udtryk for, at han er meget overrasket over, hvor slemt det står til. Han beklagede og fortalte, at han synes at det er meget beskæmmende, det vi har måttet gennemgå," siger Henrik Schwarz.

"Samtidig sagde han, at det er en lidt skræmmende oplevelse at høre, hvad vi har været udsat for," siger Henrik Schwarz.

Henrik Schwarz fortæller, at betjentene ikke på forhånd havde forventet, at rigspolitichefen ville trække stikket på det udskældte it-system under fredagens besøg på Bornholm.

Men de er glade for, at rigspolitichefen kunne love dem snarlig afklaring. 

Rigspolitichefen orienterede nemlig under besøget de bornholmske politimedarbejdere om, at en ekstern undersøgelse af systemet, der har været i gang i ni måneder, nu har nået sin endelige fase.

Vil tage stilling

"Vi har været i gang i mange måneder sammen med eksterne konsulenter. Vi er i sidste fase. Så indenfor de kommende uger vil vi tage endelig stilling til, hvad der skal ske videre," sagde Jens Henrik Højbjerg til TV2 Bornholm. 
 
"Vi vil her i den kommende tid arbejde meget, meget hårdt på at finde ud af, hvordan vi skal komme videre," sagde han også til tv-stationen.

Rigspolitichefens budskab til betjentene glæder formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz.

"Så må vi lige bide tænderne sammen et par uger til og håbe på, at der er en afklaring på Polsag, som vi også kan stille os til tåls med, " siger han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job