Ny forklaring: Router-fejl bag TV2-nedbrud

Forklaringen på nedbruddet på TV2's web ændret fra knækkede TDC-kabler til en router-fejl. Endnu er der ingen afklaring på, hvornår hjemmesiden igen er i luften. TV2 havde ventet en af de hidtil største dage for tv2.dk og taber penge på nedbruddet.

TDC og TV2 ændrer nu forklaring på, hvorfor hjemmesiden tv2.dk har været nede og forsat er stærkt ustabil. I stedet for knækkede TDC-kabler taler de to selskaber nu om en router-fejl.

Efter TV2's hjemmeside har vekslet mellem nedbrud og ustabil drift i tæt ved seks timer, ændrer TDC's pressesekretariat forklaringen på nedbruddet.

Nu ligger fejlen "formentlig" i routeren, hvor TV2 og TDC?s internet-udstyr mødes.

Skylden ikke entydigt hos TDC

Ifølge TDC kan man derfor ikke nødvendigvis placere skylden entydigt hos TDC, selvom selskabet har ansvaret for routeren, netop fordi TV2's udstyr også har en snabel inde der.

Ifølge redaktionschef på TV2/Interaktiv, Lars Emtekær, er TDC's teknikkere netop nu ved at skifte routeren ud, men der er ingen meldinger om, hvornår systemet er i luften igen.

Klikker man sig ind på tv2.dk, skal man forsat væbne sig med tålmodighed. Dukker siden overhovedet op, er den meget langsom, og det er ingen selvfølge, at man overhovedet kan klikke sig videre til den direkte transmission fra begivenhederne omkring kronprins Frederik og Mary Donaldsons forlovelse.

TV2 havde ellers store forventninger til sin hjemmesides succes på dagen for den royale forlovelse.

- Vi havde forventet en af de største dage for tv2.dk, helt oppe på niveau for aktiviteten i dagene efter den 11. september, siger Lars Emtekær.

Han tilføjer, at der var ventet "i hvert fald" et par hundrede tusinde besøgende danskere på hjemmesiden i løbet af onsdagen alene. Det er bedømt ud fra, at der på dagen for offentliggørelsen af forlovelsesdatoen var 165.000 brugere, som klikkede sig ind.

Til sammenligning har tv2.dk på en almindelig dag i omegnen af 125.000 besøgende, og ifølge Lars Emtekær er det klart, at dagens nedbrud får økonomiske konsekvenser, blandt andet i form af tabte reklamekroner.

- Hvis man ser på, at det ser ud til, at vi mister en dag som i dag med mange brugere og det antal eksponeringer, der følger med, så er det klart, vi mister penge, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S