HP og EU: Lederskab skal løse IT-krisen

REPORTAGE: Teknologien sætter ikke længere grænserne for udbredelsen af IT og telekommunikation. Derimod skal både det offentlige og virksomhederne investere mere i forskning og uddannelse, lyder det samstemmende fra HP's topchef og EU-kommissionen på den store telemesse i Geneve.

På åbningssessionen med titlen "Helping the world communicate" på telemessen ITU Telecom 2003 søndag kom de to med næsten enslydende meldinger:

Den nuværende krise i tele- og IT-sektoren skal først og fremmest løses ved ledelsesbeslutninger - både på regeringsniveau og i toppen af erhvervslivet.

- Teknologiske begrænsninger kan ikke længere benyttes som undskyldning for ikke at give sig i kast med projekter inden for tele og IT, fastslog Carly Fiorina.

- Det er ikke et spørgsmål om teknik, men om lederskab: I den offentlige sektor handler det om investeringer i uddannelse og i at skabe stabile rammer, der fremmer konkurrence præget af entreprenør-ånd. I erhvervslivet om at sætte fokus på forskning og udvikling, tilføjede hun.

I denne forbindelse mener HP?s topchef, at det går den forkerte vej på uddannelsesområdet i det nuværende, trykkende økonomiske klima.

- Det er foruroligende, at uddannelse og forskning er de første områder, der beskæres, når økonomien går tilbage. Sådan er det gået i langt de fleste af de amerikanske stater, og vi ser den samme tendens i Europa, sagde Carly Fiorina.

- Erhvervslivet har ligeledes et ansvar, når det gælder uddannelse og oplæring. I dag er situationen, at vi ikke uddanner tilstrækkelig mange naturvidenskabelige studerende til at opfylde de behov, vi vil have om ti år. Det er i vores egen interesse at ændre dette, forklarede hun.

EU mod spam

EU-kommissær Erkki Liikanens synspunkter ligner HP-topchefens helt ned til formuleringerne.

- Selv i krisen ser vi, at IT- og teleteknologierne er nøglen til forøgelse af produktiviteten, men der skal mere til end investeringer i pc'er. Der er behov for lederskab, forklarede han på Geneves telemesse.

På regeringsplan er opgaven efter kommissærens opfattelse at skabe regulatoriske rammer, som de nye konvergente IT- og teleløsninger kan udvikle sig inden for. Dernæst skal både det offentlige og erhvervslivet investere i forskning, udvikling og efteruddannelse af arbejdsstyrken.

- Siden foråret har der været tegn på fremgang, og der er grund til forsigtig optimisme, blandt andet fordi både chip- og overførselsteknologierne stadig gør nye fremskridt, vurderede Erkki Liikanen.

Kommissæren nævnte regler til bekæmpelse af spam som et af de tiltag, som, han forudså, bliver nødvendigt, hvis brugerne skal tage ny teknologi til sig.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job