Accenture og SAP sammen om finanssektor

Konsulenthuset Accenture bliver det tyske softwareselskab SAP's største udviklingspartner, når det gælder finanssektoren. Sammen vil de blandt andet tilbyde outsourcing.

Konsulenthuset Accenture og verdens største leverandør af ERP-systemer, SAP, har indgået en samarbejdsaftale om at levere software og IT-services til banker og forsikringsselskaber.

De to virksomheder har hver især udviklet bank- og forsikringsløsninger på områder som skadeshåndtering, risk management og systemer til centrale bank-funktioner.

Omkring 800 personer samles i fælles udvikler-hold på tværs af de to virksomheder med base i Tyskland, USA og Spanien. De skal arbejde på at skræddersy produkterne til banker og forsikringsselskaber i de enkelte lande.

Der bliver også sammensat fælles salgs- og supportteams med personale fra begge virksomheder.

Den globale alliance får også betydning i Danmark, hvor SAP og Accenture i forvejen arbejder sammen.

SAP-aftalen kommer, samtidig med at de Accenture planlægger at markedsføre nye outsourcing-modeller til den danske finanssektor. Her vil man ud over de kendte IT-outsourcing-modeller også tilbyde outsourcing inden for forretningsprocesser.

Accenture har haft held med satsningen på outsourcing-området og kan melde om forbedret indtjening og omsætning på globalt plan. I det seneste kvartalsregnskab steg driftsoverskuddet fra 955 millioner kroner til 2,3 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Erfaren IT-profil til videreudvikling af MitID

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car