Microsoft lukker hul i Hotmail

Et hul i Microsofts gratis web-mail, Hotmail, gjorde det muligt at snige ondsindet kode ind på brugerens pc. Hullet er nu lukket.

Hotmail-brugere har risikeret angreb med ondsindet kode, fordi Microsofts web-mail ikke har blokeret effektivt for softwareelementer, der kan bruges til at snige kode ind på brugerens pc. Hotmail bruges af millioner af mennesker kloden over.

Sikkerhedsfejlen, som kaldes en cross-script-sårbarhed, kan bruges til at skabe en internet-orm, der stjæler e-mail-adresser fra en Hotmail-brugeres adresseliste, opsniffer kreditkort-information eller installerer en såkaldt trojansk hest.

Problemet har ligget i den måde, som Hotmail forholdt sig til såkaldte Activex-elementer, som er små stykker softwarekoder, der blandt andet tillader programmører at flette sofistikerede brugerfladeelementer ind i websider.

Ved hjælp af ActiveX-elementer kunne en angriber sende ondsindet kode ind på en pc, når brugeren åbnede en e-mail fra Hotmail-kontoen.

Hotmail blokerede ikke godt nok for beskeder, der indeholder denne type softwarekoder, påpegede sikkerhedsfirmaet Finjan Security allerede tilbage i begyndelsen af september. Hullet blev lukket umiddelbart efter af Microsoft. Ifølge en talsmand fra Microsoft blev ingen brugere berørt af fejlen, før den blev opdaget.

Microsoft er gentagne gange blevet kritiseret for sikkerhedsstandarden i Hotmail-systemet og Passport-teknologien. Passport giver internet-brugere mulighed for kun at skulle logge sig på en enkelt gang for at kunne tilgå en lang række tjenester, for eksempel e-handelsbutikker.

I juli lukkede Microsoft et hul i den del af Passport, hvor en bruger kunne skifte password til systemet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job