Forbrugerrådet: Strålings-rapport er politisk

Forbrugerrådet anklager regeringen for at sortere i forskningsresultaterne i forbindelse med den rapport om mobilstråling, som blev udgivet i sommer, og som frikendte strålingen for at være skadelig. Samtidig er der ikke sat så meget som en krone af UMTS-milliarderne af til forskning i, om mobilstråling er sundshedsskadeligt.

Forbrugerrådet angriber nu regeringens rapport om mobilstråling for at være politisk og selektiv, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten. Rapporten frikender mobilstrålingen for at være sundhedsskadelig.

- Rapportens fremstilling af problemet er skæv alene af den grund, at man kun har valgt at medtage udvalgte forskningsresultater. Derfor er rapporten klart mere politisk end videnskabelig, lyder kritikken fra den sundhedspolitiske medarbejder i Forbrugerrådet, Margrethe Nielsen, til Jyllands-Posten.

Hun peger blandt andet på, at en førende forsker inden for mobilstråling, Sianette Kwee fra Aarhus Universitet, ikke har deltaget i arbejdet omkring rapporten.

Derfor har Forbrugerrådet henvendt sig direkte til sundhedsudvalget og udvalget for videnskab og teknologi for at efterlyse mere forskning på området, skriver Jyllands-Posten.

I Kræftens Bekæmpelse peger forskningschef Jørgen Olsen på, at der ikke er lavet undersøgelser af sammenhængen mellem stråling og kræft, og at heller ikke Kræftens Bekæmpelse har deltaget i rapport-arbejdet.

Kræftens Bekæmpelse afsluttede ellers selv i 2001 en undersøgelse, som viste, at danskere, der talte meget i mobiltelefon, hovedsageligt med den nu udfasede, analoge NMT-teknologi, ikke havde øget risiko for kræft.

Jørgen Olsen har selv forsøgt at samle penge ind til forskning på området, men har eksempelvis ikke modtaget nogen midler fra den indtægt på 3,8 milliarder kroner, som salget af UMTS-licenserne indbragte staten for to år siden, skriver den jyske morgenavisen.

De penge er allerede øremærket til forskellige aktiviteter inden for digital forvaltning og også forskningsaktiviteter, men altså ikke i eventuelle sundhedsfarer ved mobiltelefoni. Jørgen Olsen mener, at en offentlig fond på 15-20 millioner kroner ville række langt på forskningsområdet.

Formanden for Folketingets Sundhedsudvalg, Birthe Skaarup (DF), mener, at der bør udfærdiges en mere uvildig rapport om farerne ved mobiltelefoni.

- Jeg havde håbet, at der blev lavet en egentlig undersøgelse, inden man begyndte at sætte mobilmaster op, siger hun til Jyllands-Posten. Den holdning bakkes op af Forbrugerrådet.

Det forventes, at der i forbindelse med indførelsen af 3G-telefoni skal opsættes yderligere 10.000 mobilmaster ud over de 4.000, som allerede findes i det danske landskab, skriver avisen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS