SAP har vendt nedgangen

Den tyske ERP-leverandør SAP har for første gang i to år undgået, at salget af softwarelicenser er faldet. Samtidig stiger overskuddet.

Verdens største leverandør af virksomhedssystemer, SAP, kan for første gang se med fortrøstning på fremtiden.

I det netop overståede kvartal har det tyske softwareselskab for første gang i to år afværget, at salget af nye softwarelicenser er faldet.

Softwaresalget er dog heller ikke steget, men det giver alligevel en vis fortrøstning for SAP. Salget af nye softwarelicenser er afgørende for, hvor meget service- og konsulentbistand der kan ventes solgt i de kommende år.

SAP har i det hele taget overrasket positivt. Ikke fordi omsætningen er steget - den står ligesom softwaresalget stille. Men udgifterne er til gengæld banket ned efter flere sparerunder.

Derfor voksede SAP's overskud i tredje kvartal med en fjerdedel sammenlignet med samme periode sidste år, og indtjeningen fra selve driften steg endda med en tredjedel.

Det giver SAP mulighed for at øge skønnet over, hvor mange penge der vil komme i kassen hele året, dog kun en anelse. SAP tjener ifølge Financial Times 40 procent af sine penge i årets sidste tre måneder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS