Nyt mobilselskab i luften til marts

Sønderborg-millionæren Hans Damm er klar til at gå i luften med sit nye mobilselskab, Tetrastar, til marts. Selskabet benytter Tetra-teknologien og leverer netværket til en verdenskonference i København i næste måned.

Det seneste skud på den danske mobilstamme melder sig klar til at gå i luften i marts.

Til den tid vil mobilselskabet Tetrastar have et netværk, som dækker i hvert fald det meste af Storkøbenhavn, Århus, Odense samt området omkring Sønderborg.

Det sønderjyske islæt skyldes, at ejeren af Tetrastar, Hans Damm, sammen med sit hovedselskab, Damm Cellular Systems, holder til i Sønderborg.

Ejer både netværk og terminaler

Damm Cellular System udvikler netværksudstyret, også kaldet basestationer, til mobilnetværk med Tetra-teknologi. Den egner sig med funktioner som gruppekald og prioritering særligt til de behov, som blandt andet beredskabstjenester og transportsektoren har til telekommunikation.

Hans Damm købte en landsdækkende Tetra-licens af selskabet T-Cell, som i foråret blev tvunget ud i en betalingsstandsning. Han ejer også Farum-selskabet Niros Telecommunications, som udvikler terminaler til Tetra-netværk.

Hans Damm gør sig ikke det store håb om at vinde for eksempel politi og brandvæsen som kunder til sit mobilnet. Hvis de ønsker at skifte deres nuværende radioanlæg ud med Tetra, som også giver mulighed for at føre mobile telefonsamtaler, vil de sandsynligvis vælge konkurrenten Motorola. Motorolas danske Tetra-licens gælder nemlig de frekvenser, som i EU er sat af til netop nød- og beredskabsnet.

Kan demonstrere netværket på verdenskongres
Men salgs- og markedschef Preben Rosentoft anslår, at kun en tiendedel af de omkring 150.000 brugere af private, lukkede radiosystemer herhjemme arbejder i nødberedskabet. Resten er potentielle kunder for Tetrastar.

Selskabet vil ikke gøre så meget ud af at markedsføre sig selv. I stedet vil det sælge sine tjenester gennem de partnere, som skal udvikle applikationer og sælge udstyr til kunderne.

Derfor fremhæver Preben Rosentoft også, at Tetrastar skal drive netværket, når der i slutningen af november bliver afholdt Tetra World Congress i Bella Center i København. Ved den lejlighed får netop terminal-leverandøre og applikationsudviklere mulighed for at vise, at deres udstyr virker på Tetrastars netværk.

Preben Rosentoft kan ikke sige, hvor meget Hans Damm i alt forventer at investere i sit danske mobilnetværk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere