Nyt mobilselskab i luften til marts

Sønderborg-millionæren Hans Damm er klar til at gå i luften med sit nye mobilselskab, Tetrastar, til marts. Selskabet benytter Tetra-teknologien og leverer netværket til en verdenskonference i København i næste måned.

Det seneste skud på den danske mobilstamme melder sig klar til at gå i luften i marts.

Til den tid vil mobilselskabet Tetrastar have et netværk, som dækker i hvert fald det meste af Storkøbenhavn, Århus, Odense samt området omkring Sønderborg.

Det sønderjyske islæt skyldes, at ejeren af Tetrastar, Hans Damm, sammen med sit hovedselskab, Damm Cellular Systems, holder til i Sønderborg.

Ejer både netværk og terminaler

Damm Cellular System udvikler netværksudstyret, også kaldet basestationer, til mobilnetværk med Tetra-teknologi. Den egner sig med funktioner som gruppekald og prioritering særligt til de behov, som blandt andet beredskabstjenester og transportsektoren har til telekommunikation.

Hans Damm købte en landsdækkende Tetra-licens af selskabet T-Cell, som i foråret blev tvunget ud i en betalingsstandsning. Han ejer også Farum-selskabet Niros Telecommunications, som udvikler terminaler til Tetra-netværk.

Hans Damm gør sig ikke det store håb om at vinde for eksempel politi og brandvæsen som kunder til sit mobilnet. Hvis de ønsker at skifte deres nuværende radioanlæg ud med Tetra, som også giver mulighed for at føre mobile telefonsamtaler, vil de sandsynligvis vælge konkurrenten Motorola. Motorolas danske Tetra-licens gælder nemlig de frekvenser, som i EU er sat af til netop nød- og beredskabsnet.

Kan demonstrere netværket på verdenskongres
Men salgs- og markedschef Preben Rosentoft anslår, at kun en tiendedel af de omkring 150.000 brugere af private, lukkede radiosystemer herhjemme arbejder i nødberedskabet. Resten er potentielle kunder for Tetrastar.

Selskabet vil ikke gøre så meget ud af at markedsføre sig selv. I stedet vil det sælge sine tjenester gennem de partnere, som skal udvikle applikationer og sælge udstyr til kunderne.

Derfor fremhæver Preben Rosentoft også, at Tetrastar skal drive netværket, når der i slutningen af november bliver afholdt Tetra World Congress i Bella Center i København. Ved den lejlighed får netop terminal-leverandøre og applikationsudviklere mulighed for at vise, at deres udstyr virker på Tetrastars netværk.

Preben Rosentoft kan ikke sige, hvor meget Hans Damm i alt forventer at investere i sit danske mobilnetværk.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse