Kunder klædt af til trusserne i e-butik

Det amerikanske undertøjsfirma Victoria's Secret er idømt bødestraf for et sikkerhedshul i firmaets e-handelssystem, der gav nysgerrige adgang til at se, hvilke trusser navngivne kunder har købt.

Tanga eller skovtrusser? Det er de fleste kvinders velbevarede hemmelighed, men for en række kunder blev undertøjspreferencerne hængt til offentligt skue af undertøjsfirmaet Victoria's Secret. Det skriver The New York Times.

Ved at ændre ID-numre i browservinduet i e-handelsløsningen kunne interesserede bladre igennem ordrehistorier og få indblik i andre shopperes undertøjsindkøb.

En kunde gjorde Victoria's Secrets kundeservice opmærksom på problemet, men blev afvist med henvisning til, at der ikke var adgang til information om kundernes betaling.

Men at lufte andres undertøj for uvedkommende er forseelse nok i sig selv, mener den offentlige anklager i New York, Eliot Spitzer, som kom på sporet af sagen, da en journalist skrev om emnet i The New York Times.

Anklageren har nu afkrævet Victoria's Secret en bøde på 320.000 kroner for dårlig forretningsførelse, og selskabet har accepteret at betale.

Tre kunder, som med sikkerhed har fået trusseindkøbene fremvist på internet, får deres penge tilbage samt kompensation oven i. Andre 559 kunder, om hvem der hersker usikkerhed, vil modtage gavekort til e-butikken, som i mellemtiden har lukket hullet for af for lurende undertøjsentusiasters borende blikke, skriver avisen.

Sikkerhedshullet i Victoria's Secret er af samme type, som sidste år tillod uvedkommende at se kundernes ordrer på den danske postordre- og byggemarkedskæde Harald Nyborgs hjemmeside.

Læses lige nu

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Dalmatic TNV A/S

    Dygtig svagstrømsingeniør

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS