Dansk Industri: Mastestop er ulovligt

ITEK under Dansk Industri beklager Københavns Kommunes beslutning om mastestop, som betegnes som i strid med forvaltningsloven. Direktøren vil have kommunerne sat på plads af indenrigsministeren.

Dansk Industris IT-organisation, ITEK, mener ikke, at kommunerne skal have lov til at forlange mastestop, mens en ny sundhedsundersøgelse af mobilstrålerne foregår.

Indenrigsminister, Lars Løkke Rasmussen, (V), må om nødvendigt kalde kommunerne til fornuft, mener ITEK's direktør, Tom Togsverd.

Han beklager meget, at landets hovedstad nu også har skabt et øjeblikkeligt stop for opsætningen af nye mobilmaster.

- Det er en meget ulykkelig sag, og grundlaget for at træffe beslutningen er slet ikke til stede. Man kan frygte, at det kommer til at sætte nye normer for kommunal selvstændig optræden, siger Tom Togsverd.

ITEK: Stop bunder i fejlfortolkning
Samtidig angriber han, at kommunerne har taget det drastiske skridt på baggrund af det, han kalder fejlfortolkning af en hollandsk rapport.

Den fastslog, at man kunne påvise kvalme og hovedpine i forbindelse med 3G-netværk, men de hollandske forskere har understreget, at der ikke er belæg for at tale om reel sundhedsfare.

Men Tom Togsverd henviser til, at Sundhedstyrelsen har frikendt mobilstråling herhjemme, og det må kommunerne holde sig til.

- Man kan ikke bare gøre sådan noget her, fordi man har læst noget sjovt i avisen, siger Tom Togsverd

Han mener samtidig, at kommunerne har pligt til at være med til at gennemføre de planer, som blev lagt, da regeringen solgte licenserne til tredjegenerations (3G)-mobilnetværkene for 3,8 milliarder kroner til teleselskaberne.

Ellers vil det være i strid med forvaltningsloven, mener han.

- Indenrigsministeren må indskærpe dette over for kommunerne, siger Tom Togsverd.

OK med ny undersøgelse

ITEK er dog ikke modstander af, at man følger op på den rapport fra Videnskabsministeriet, som tidligere på året frikendte mobilstråling som sundhedsfarlig.

Den er dog blevet stærkt kritiseret fra flere sider, og det er en del af baggrunden for, at der nu iværksættes endnu en undersøgelse.

- At Videnskabsministeriet nu vil bruge nogle millioner kroner på at bekræfte de undersøgelser, det kan vi godt tilslutte os. Men der er ingen begrundet mistanke, siger Tom Togsverd.

Han mener, at det slet ikke bør kunne komme på tale at sætte mobiludviklingen i bero imens. Derfor vil han heller ikke tage stilling til, om det eventuelt kunne komme på tale, at mobilselskaberne krævede nogle af de mange penge fra UMTS-salget tilbage.

- Det er ikke relevant, for så langt må det slet ikke komme. Og jeg har tillid til, at regeringen vil håndtere det her, siger Tom Togsverd.

Læses lige nu

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S