Dansk IT til regeringen: Split TDC op

Dansk IT opfordrer nu direkte regeringen til at analysere muligheden for at splitte TDC op i to, så det danske fastnet bliver lagt ud i et selvstændigt selskab. Videnskabsminister Helge Sander (V) afviser tanken.

Dansk IT, der repræsenterer de professionelle, danske IT-brugere, kommer nu med en klokkeklar opfordring til regeringen: Analyser, om det kan lade sig gøre, at splitte TDC i to selskaber.

Opfordringen lød utilsløret fra Dansk IT's direktør, Tony Franke, da han torsdag deltog i det pressemøde, hvor videnskabsminister Helge Sander præsenterede regeringens IT- og telepolitiske handlingsplan.

- Det skal ske for kundernes skyld, uddybede Tony Franke bagefter over for Computerworld Online.

Han henviste til ADSL-markedet, som TDC i dag dominerer næsten totalt med flere end fire ud af fem danske kunder.

Ifølge Tony Franke behøver opsplitningen ikke at være en ulempe for hverken TDC selv eller for aktionærerne. Han henviser til, at Novo-koncernen i dag også er splittet i to selskaber, Novo Nordisk og Novozymes.

På tilsvarende vis mener han, at selve det danske fastnet og driften af det kan skilles ud fra resten af TDC. På den måde får begge selskaber et rendyrket fokus, det ene på at levere teletjenesterne, det andet på at drive og videresælge netværket på grossistbasis, påpeger Tony Franke.

Han henviser til, at den danske teleregulering alligevel forpligter TDC til at bære interne ordre frem og tilbage mellem afdelingerne.

Videnskabsminister Helge Sander (V) erkender, at princippet med et selskab med infrastruktur og et andet med tjenester fungerer fint på andre områder, for eksempel når det gælder jernbanedrift og elforsyning. Alligevel afviser han Dansk IT's opfordring til et analysearbejde.

- Det forhold blev afklaret, inden jeg blev minister, og det kommer ikke på dagsorden nu, siger Helge Sander til Computerworld Online.

Han henviser til, da staten i 1997 solgte den resterende del af sine aktier til det daværende Ameritech, nu SBC.

Annonce

Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,