Stort sikkerhedsfirma advarer mod eget produkt

Sikkerhedsfirmaet Symantec advarer brugerne mod at anvende et af firmaets produkter. Se hvilket.

Artikel top billede

Læs også:
Symantec: Hackere har stjålet vores kildekode

Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus

Sikkerhedsfirmaet Symantec har tidligere indrømmet, at hackere har fået adgang til kildekoden fra flere af virksomhedens produkter.

Flere af sikkerhedsprodukternes kode er efterfølgende blevet publiceret på nettet.

Det har nu fået Symantec til at advare kunderne mod at anvende programmet pcAnywhere, der benyttes til fjernbetjening af klienter.

Begrundelsen for at man afinstallerer pcAnywhere lyder, at der er en risiko for, at man via kildekoden kan finde sårbarheder i programmet.

I en sikkerhedsrapport fra Symantec (PDF) kan man blandt andet læse, at firmaet anbefaler, at man først benytter pcAnywhere igen, når der er udviklet en opdatering til programmet.
 
Symantec er bekymret for, at der kan udføres man-in-the-middle-angreb, og at angribere derved kan få adgang til hele netværk, hvis uheldet er ude.

Koden væk siden 2006

Det er sandsynligt, at kildekoden blev stjålet helt tilbage i 2006.

I følge Cris Paden, der er talsmand for Symantec, var virksomheden klar over, at der "var en hændelse i 2006", men siger, at "det dengang var usikkert, om kildekode blev stjålet."

Det siger han til Wired.

I starten af dette år udtalte en hacker-gruppe med navnet 'Lords of Dharmaraja', at de havde kildekode til Symantecs produkter.

I forbindelse med den hændelse fortæller Cris Paden, at firmaet har gennemgået logfiler og derfor nu må erkende, at der var tale om, at kildekode nok blev stjålet helt tilbage i 2006.

Han kan ikke fortælle, om der har været sikkerhedsepisoder i forbindelse med en løsslupne kode.

Læs også:
Symantec: Hackere har stjålet vores kildekode

Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

BEC

Risk Officer

Region Sjælland

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S