Stort sikkerhedsfirma advarer mod eget produkt

Sikkerhedsfirmaet Symantec advarer brugerne mod at anvende et af firmaets produkter. Se hvilket.

Artikel top billede

Læs også:
Symantec: Hackere har stjålet vores kildekode

Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus

Sikkerhedsfirmaet Symantec har tidligere indrømmet, at hackere har fået adgang til kildekoden fra flere af virksomhedens produkter.

Flere af sikkerhedsprodukternes kode er efterfølgende blevet publiceret på nettet.

Det har nu fået Symantec til at advare kunderne mod at anvende programmet pcAnywhere, der benyttes til fjernbetjening af klienter.

Begrundelsen for at man afinstallerer pcAnywhere lyder, at der er en risiko for, at man via kildekoden kan finde sårbarheder i programmet.

I en sikkerhedsrapport fra Symantec (PDF) kan man blandt andet læse, at firmaet anbefaler, at man først benytter pcAnywhere igen, når der er udviklet en opdatering til programmet.
 
Symantec er bekymret for, at der kan udføres man-in-the-middle-angreb, og at angribere derved kan få adgang til hele netværk, hvis uheldet er ude.

Koden væk siden 2006

Det er sandsynligt, at kildekoden blev stjålet helt tilbage i 2006.

I følge Cris Paden, der er talsmand for Symantec, var virksomheden klar over, at der "var en hændelse i 2006", men siger, at "det dengang var usikkert, om kildekode blev stjålet."

Det siger han til Wired.

I starten af dette år udtalte en hacker-gruppe med navnet 'Lords of Dharmaraja', at de havde kildekode til Symantecs produkter.

I forbindelse med den hændelse fortæller Cris Paden, at firmaet har gennemgået logfiler og derfor nu må erkende, at der var tale om, at kildekode nok blev stjålet helt tilbage i 2006.

Han kan ikke fortælle, om der har været sikkerhedsepisoder i forbindelse med en løsslupne kode.

Læs også:
Symantec: Hackere har stjålet vores kildekode

Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen