Stort sikkerhedsfirma advarer mod eget produkt

Sikkerhedsfirmaet Symantec advarer brugerne mod at anvende et af firmaets produkter. Se hvilket.

Artikel top billede

Læs også:
Symantec: Hackere har stjålet vores kildekode

Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus

Sikkerhedsfirmaet Symantec har tidligere indrømmet, at hackere har fået adgang til kildekoden fra flere af virksomhedens produkter.

Flere af sikkerhedsprodukternes kode er efterfølgende blevet publiceret på nettet.

Det har nu fået Symantec til at advare kunderne mod at anvende programmet pcAnywhere, der benyttes til fjernbetjening af klienter.

Begrundelsen for at man afinstallerer pcAnywhere lyder, at der er en risiko for, at man via kildekoden kan finde sårbarheder i programmet.

I en sikkerhedsrapport fra Symantec (PDF) kan man blandt andet læse, at firmaet anbefaler, at man først benytter pcAnywhere igen, når der er udviklet en opdatering til programmet.
 
Symantec er bekymret for, at der kan udføres man-in-the-middle-angreb, og at angribere derved kan få adgang til hele netværk, hvis uheldet er ude.

Koden væk siden 2006

Det er sandsynligt, at kildekoden blev stjålet helt tilbage i 2006.

I følge Cris Paden, der er talsmand for Symantec, var virksomheden klar over, at der "var en hændelse i 2006", men siger, at "det dengang var usikkert, om kildekode blev stjålet."

Det siger han til Wired.

I starten af dette år udtalte en hacker-gruppe med navnet 'Lords of Dharmaraja', at de havde kildekode til Symantecs produkter.

I forbindelse med den hændelse fortæller Cris Paden, at firmaet har gennemgået logfiler og derfor nu må erkende, at der var tale om, at kildekode nok blev stjålet helt tilbage i 2006.

Han kan ikke fortælle, om der har været sikkerhedsepisoder i forbindelse med en løsslupne kode.

Læs også:
Symantec: Hackere har stjålet vores kildekode

Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S