Sådan slikker styrelser sårene efter massefyringer

Moderniseringsstyrelsen og Digitaliseringsstyrelsen var mandag ude i massive fyringsrunder. Med en særlig indsats forsøger styrelserne nu at komme videre.

Artikel top billede

Læs også:
To it-styrelser massefyrer - folk ryger ud på stribe

Så mange fyrer offentlige it-styrelser netop nu

Mandag formiddag varslede de nyoprettede offentlige myndigheder Digitaliseringsstyrelsen og Moderniseringsstyrelsen massefyringer af i alt 62 medarbejdere i kølvandet på et sparekrav på 100 millioner kroner fra Finansministeriet.

Det er 10 procent af arbejdsstyrken, der bliver barberet væk.

Moderniseringsstyrelsens direktør, Niels Gotfredsen, fortæller til Computerworld, at de to styrelser inden den varslede fyringsrunde har været igennem deres samlede opgaver med en tættekam for at optimere myndighederne.

"Vi har på den måde fået et godt overblik over, hvor vi skal lægge kræfterne i fremtiden," skriver han i en e-mail til Computerworld.

Kontor til kontraktstyring

Udredningen med tættekammen har mere konkret resulteret i, at styrelserne har valgt at prioritere og styrke opgaver inden for blandt andet arbejdet med økonomistyring i stat, regioner og kommuner.

"Vi opprioriterer også vores analyse- og strategiindsats på overenskomstområdet. På indkøbsområdet styrker vi indsatsen for at sikre compliance og effektiv kontraktstyring," fortæller Niels Gotfredsen fra Moderniseringsstyrelsen.

"Det gør vi helt konkret ved at oprette et kontor, som målrettet skal sikre, at de statslige myndigheder bruger alle aftaler som tilsigtet," fortsætter han.

Svækker it-udviklingen

Samtidig ser styrelserne med færre hænder og hoveder sig nødsaget til at neddrosle indsatsten på flere områder.

Mest markant gælder det en midlertidig opbremsning i udviklingen af nye it-systemer.

"Vi er de seneste år kommet med mange vigtige it-systemer som IndFak og RejsUd, som bliver anvendt på tværs af hele staten. På kort sigt vil vi neddrosle udviklingen af yderligere systemer på økonomiområdet, konsolidere det allerede implementerede og arbejde på en samlet strategi for udviklingen af det samlede systemområde," lyder forklaringen fra Moderniseringsstyrelsens direktør.

Han understreger, at det her gælder om at fokusere kræfterne, hvor det har størst effekt.

Flytter sammen

For at komme økonomisk bedst ud på den anden side af fyringsrunden vil alle medarbejdere i de to styrelser nu flytte ind i samme hus som Statens Administration, som også var en del af Økonomistyrelsen indtil for et år siden.

Dette skal ifølge direktør Niels Gotfredsen styrke styrelsernes samlede økonomi.

Fællesprocedurer og stordriftsfordele

"Det giver betydelige besparelser på husleje og effektiviseringer vedrørende reception, rengøring, kantine med videre," siger han og fortsætter i mailen:

"Samlingen af fællesfunktioner (HR, økonomi, service og kommunikation) på tværs af Finansministeriets koncern indebærer en betydelig effektivisering og styrkelse af opgavevaretagelsen."

Satser på stordriftsfordele

Optimeringen af opgavevaretagelsen og den daglige drift skal ske ved at anvende fælles koncepter og procedurer på tværs af hele Finansministeriet.

"For eksempel skal vi lave økonomistyring og medarbejderudviklingssamtaler på samme måde. Det styrker specialiseringen og giver flere stordriftsfordele - og så vil der givet den store grad af fælles grundlag gå meget mindre tid med controller-arbejdet på kryds og tværs."

Niels Gotfredsen hævder også, at Moderniseringsstyrelsens arbejde med koncepter for økonomi og HR i hele staten kan blive testet i et lukket "laboratorium" på styrelsernes nye adresse.

"Vi kan dermed afprøve gode ideer på os selv, inden vi ruller det ud til andre, og vi kan dermed både 'tage egen medicin' og skabe et spændende fagligt miljø," skriver han.

De fyrede bliver fritstillede
De to styrelser og deres ansatte har kendt til fyringsrunden siden oktober, og ledelserne har med Niels Gotfredsens ord fokuseret på at gøre processen så ordentlig som muligt.

"Med hensyn til at hjælpe folk videre har alle de varslede medarbejdere fået tilbudt hjælp til at komme videre i form af outplacement-forløb og/eller kompetenceudvikling," skriver Niels Gotfredsen til Computerworld.

Han fortæller samtidig, at de afskedigede fortsætter i jobbet frem til, at der er sikret overdragelse fra den oprindelige organisation før fyringsrunden til den nye, slankere version.

"Herefter vil alle som udgangspunkt blive fritstillet i opsigelsesperioden, med mindre de konkret ønsker andet. Baggrunden for det er, at der for eksempelvis i de koncernfælles centre er behov for færre hænder i den nye struktur," lyder det fra Moderniseringsstyrelsens direktør.

Efter fyringerne er der omkring 400 medarbejdere tilbage i Moderniseringsstyrelsen, mens Digitaliseringsstyrelsen fremover tæller cirka 140 ansatte.

Læs også:
To it-styrelser massefyrer - folk ryger ud på stribe

Så mange fyrer offentlige it-styrelser netop nu

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job