Fejl i hver tredje mobiltelefon

Skandinaviske elektronikkæder er trætte af fejlbehæftede mobiltelefoner og offentliggør nu tal, der viser, at der er fejl på en ud af tre mobiltelefoner, de langer over disken. Nokia topper listen.

Mobiltelefoner er for skrøbelige og fyldt med fejl. Det mener flere skandinaviske elektronikkæder, der beder mobilproducenterne om forbedre kvaliteten kraftigt, hvis kunderne skal blive tilfredse.

I Norge har de to store elektronikkæder Elkjøp og Expert lavet deres egen liste over alt det, mobiltelefoner ikke kan tåle.

Nogle mobiler kan eksempelvis ikke klare turen fra et koldt til et varmt rum uden at gå i stykker.

Informationschefen for Elkjøp, Scott Engebrigtsen, kalder mobiltelefoner for skrøbelig fin-elektronik pakket ind i plastic.

De mange fejl og den dårlige holdbarhed får de skandinaviske elektronikforhandlerne til at kræve, at mobilproducenterne tydeligt forklarer, hvad en mobiltelefon kan holde til, når de præsenterer modellen.

De er trætte af, at mobilkunder i hele Skandinavien vender tilbage til butikkerne med fejlbehæftede mobiltelefoner. Kunderne bliver sure, når de får at vide, at de desværre ikke kan få en ny telefon, fordi de har brugt den forkert.

Flest fejl på Nokia-telefoner

I Norge er der fejl på op mod hver tredje mobiltelefon, og det ser ud til, at situationen er den samme herhjemme.

- Vi oplever det samme i Danmark som i Norge, hvor der er en uhørt dårlig kvalitet på nogle mobiltelefoner, siger Jaan Ivar Semlitsch, direktør for Expert i Danmark, til Politiken søndag.

Ifølge Elkjøps og Experts liste skal man satse på mobiler fra Samsung og Panasonic, der har absolut færrest fejl. I den anden ende kommer Nokia ind på en klar sidsteplads.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg