TDC: Bredbåndskunderne vælter ind

TDC har sparet sig til stort overskud og vinder stadig flere bredbåndskunder. Samtidig falder den traditionelle telefoni-forretning, og TDC har skåret voldsomt ned på investeringerne i det danske telefonnet.

Selv om danskerne får stadig mindre regninger for deres fastnettelefoner, så tjener TDC alligevel flere penge. Bredbåndskunderne vælter ind, samtidig med at Henning Dyremose har svunget sparekniven.

TDC har skåret så meget ned, at det danske teleselskab sammen med sit kvartalsregnskab i dag kunne udsende en pressemeddelelse med overskriften "Bedste resultat før afskrivninger nogensinde".

Det dækker over, at TDC i de tre måneder skrabede 4,1 milliarder kroner i kassen, før der er regnet med af- og nedskrivninger. Når de poster, renterne og skatten er trukket fra, er der en milliard kroner tilbage til aktionærerne.

Farvel til 1000 ansatte

TDC har dog hovedsagelig sparet sig til succes. Omsætningen af faldet en smule til 12,8 milliarder kroner, som TDC dog forklarer med, at to udenlandske selskaber ikke længere tæller med i omsætningen. Selv, når der er taget højde for det forhold, steg omsætningen dog kun to procent.

TDC har skilt sig af med næsten 1000 medarbejdere i det forgange år, så der nu arbejder 21.500 i teleselskabet. Udgifterne til løn faldt med 2,5 procent, og også på andre omkostninger er der skåret kraftigt.

Et af de steder er investeringerne i det danske fastnet, hvor Henning Dyremose i forhold til sidste år har sparet fire ud af ti kroner. I tredje kvartal investerede TDC godt en halv milliard kroner.

TDC A/S Kvartalsregnskab
Millioner kronerQ3 2003Q3 2002
Omsætning12.81512.843
Resultat af primær drift (EBIT)1.8241.647
Resultat før skat 1.6383.292
Resultat9942.732
Egenkapital32.82231.988
Antal ansatte21.52622.487
Faldet i investeringerne falder sammen med, at TDC stadig vinder flere ADSL-kunder. 147.000 danskere har det forgangne år meldt sig under TDC-fanerne, så der nu er 366.000 bredbåndskunder i fastnetforretning.

Dertil kommer, at kabel-tv-selskabet har 94.000 kunder koblet op til internet, hvoraf TDC selv betegner de 57.000 som højhastighedskunder.

Men på næsten alle andre områder går fastnetforretningen tilbage. Først og fremmest falder indtægterne fra den traditionelle telefoni. Men også udlejningen af kraftige datalinier til erhvervslivet er gået 16 procent tilbage, ligesom salget af omstillingsanlæg og andre terminaler daler.

Grossistkunder skæpper i mobil-kassen

På mobilmarkedet er TDC ligesom hovedkonkurrenten Sonofon ramt af priskrigen, men den gør ikke helt lige så ondt. Det skyldes, at TDC leverer det netværk, som Telmore og Debitels kunder benytter.

Siden i sommer er der derfor kommet 151.000 nye mobilkunder til, hvis Telmore, Debitel og andre grossistkunder regnes med. Kigger man et år tilbage, er antallet af kunder steget med 474.000, hvoraf de 192.000 får regninger fra TDC, mens resten er hos grossistkunder.

Priskrigen aflæses bedst af, at TDC's kunder nu ringer 16 procent mere end for et år siden. Omsætningen er derimod kun gået syv procent frem, fordi priserne er lavere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland