Microsoft udlover dusør på virus-bagmænd

Microsoft etablerer fond på 33 millioner kroner, der skal bruges til at belønne tip, som fører til, at ophavsmændene til virusser og orme bliver anholdt. De første knap to millioner er øremærket til få fat i programmørerne bag Sobig.F- og Blaster-ormene.

I kampen mod de virusser og orme, der plager brugerne af Microsofts software, udlover software-giganten nu en dusør på bagmændene, som sender den ondsindede kode ud på internet.

33 millioner kroner står nu på kontoen i en pulje, Anti-Virus Reward Program, som Microsoft har etableret.

- Folk vil forhåbentlig se dusøren som en grund til at stå frem, når de har information. Jo mere information folk giver til politi og myndigheder, jo mere sandsynligt er det, at vi vil se arrestation og dom over dem, der sender de ondsindede koder ud, sagde en Microsoft-advokat i forbindelse med offentliggørelsen af puljen.

Pengene udløses for informationer, som fører til fangst og dom over hackerne. De første knap to millioner er øremærket til betaling for tip om de bagmænd, som skrev de oprindelige koder til ormene Blaster- og Sobig.F-ormene.

De to orme hærgede i løbet af i år millioner af computere verden over og skabte mistillid til sikkerheden i Microsofts software. Indtil videre er der arresteret tre mennesker, som skulle have sendt varianter af ormene ud på nettet. Men bagmændene til de originale koder er fortsat på fri fod.

Ifølge Microsoft har angreb fra virusser og orme kostet selskabet dyrt, fordi de skader salget af software. Microsoft sætter dog ikke beløb på sine tab, men sælgerne skal argumenterer bedre for at få kunderne i folden end tidligere.

Angrebene har samtidig givet konkurrenter et forspring. Blandt andet er open source-software med Linux i spidsen blevet et mere populært alternativ til Microsofts, fordi angrebene hidtil har ramt Linux i langt mindre skala.

Microsoft præsenterede puljen for offentligheden sammen med repræsentanter for FBI, Secret Service og Interpol, og informationer om hackere går til de myndigheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS