It-giganter forsøger at kontrollere fremtidens internet

To it-giganter har foreslået en tilføjelse til HTML5, der skal give medieselskaber fortsat ret til at kontrollere både indhold og internetbrugere. Andre ryster på hovedet.

Artikel top billede

Læs også: 

HTML5 eller apps? Sådan vælger du din mobil-løsning

Udvikler: Her skal du passe på med HTML5 og CSS3

Med udrulningen af HTML5 forsøger it-giganter som Microsoft og Google samt den noget mindre video-on-demand-spiller Netflix at lægge et lag DRM (digital rights management) ud over internettet for at kunne styre indhold og forhindre kopiering.

De tre selskabers fortæller til web-konsortiet W3C, der står for specifikationen af HTML5, at de med deres Encrypted Media Extensions v0.1 arbejder på et API til at afvikle krypterede medier i HTML5, hvilket ellers er imod ideen i internettets næste opdatering af sit opmærkningssprog, HTML.

Det skriver The Register.

Mangler robusthed

Mere konkret har Microsoft chef for Internet Explorer-udviklingen, Adrian Bateman, skrevet til webkonsortiet angående den eventuelle udvidelse i HTML5:

"Vi tror, vi kan implementere det i alle browsere og understøtte alle containere/codecs og indhold, uden at skabe kæmpe forandringer i HTML's specifikationer for medieelementer," lyder det fra Adrian Bateman.

Microsoft-manden siger, at "mange" indholds- og applikationsudviklere har indset, at de ikke kan bruge HTML5's tags, fordi "de mangler robust indholdsbeskyttelse."

Mellem linjerne står der, at selskaberne foreslår tilføjelser til medieafspilning i HTML5, så selskaber som Adobe, Apple og Microsoft fortsat kan tilbyde Flash, Quicktime og Silverlight til medieudbydere.

Det skyldes, at disse proprietære medieprogrammer alt andet lige giver medieudbyderne mulighed for fortsat at kontrollere betaling og brugernes geografiske region på eksempelvis Googles Youtube-site.

Webkonsortiet: Uetisk
Hos webkonsortiet WC3 ryster man på hovedet over Microsoft, Googles og Netflix' forslag, som bliver kaldt for "uetisk", uden det bliver yderligere forklaret, hvad man lægger i uetisk.

Derudover har Googles Ian Hickson fra W3C skrevet til Microsofts Adian Bateman og forklaret, at webkonsortiet ikke vil følge op på forslaget om at tilføje udvidelser, så tech-giganter og medieselskaber fortsat kan kontrollere internetbrugerne.

Samtidig tilføjer han, at selskabernes forslag end ikke tilbyder en mere robust indholdsbeskyttelse, selv om det ikke var et uetisk forslag i udviklingen af det leverandørneutrale HTML5.

Læs også: 

HTML5 eller apps? Sådan vælger du din mobil-løsning

Udvikler: Her skal du passe på med HTML5 og CSS3  

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job